Data publikacji: 08.08.2014
Autor: Teresa Kozioł
Materiały z I Forum Nauczycieli Przedmiotów Humanistycznych „Dobre praktyki”
14 maja 2014 r. w LSCDN - Oddział w Chełmie miało miejsce I Forum Nauczycieli Przedmiotów Humanistycznych: „Dobre praktyki”.
Cele Forum:
- Upowszechnianie dobrych praktyk w zakresie realizacji podstawy programowej.
- Dzielenie się wiedzą i doświadczeniem z innymi nauczycielami.
- Wymiana informacji na temat najnowszych trendów w nauczaniu.
- Promocja szkoły.
Uczestnicy Forum zaprezentowali 10 tematów przeprowadzonych zajęć, które warto poznać z uwagi na ich walory dydaktyczne i wychowawcze:
- Realizacja podstawy programowej w zakresie wykorzystywania technologii informacyjnej i komunikacyjnej – (uczestnicy poznali m.in. różne możliwości wykorzystania TIK – zgodnie z podstawą programową i przykładową bazę adresów internetowych przydatnych w pracy nauczyciela humanisty) – Teresa Kozioł, konsultant LSCDN Oddział w Chełmie.
- Literatura inspiracją prac plastycznych – korelacja plastyki i języka polskiego podczas zajęć „Opowiem Ci swoją historię” (prezentacja przedstawia interesujące prace uczniów na temat drzewa i jego przeżyć) – Dorota Cieślik, Dyrektor ZSO nr 6 w Chełmie.
- Zestaw pomysłów do wykorzystania podczas zajęć dydaktycznych (praca z uczniem metodą mapy mentalnej, portfolio) – Katarzyna Dubiel z Zespołu Szkół Społecznych w Chełmie.
- Założenia konkursu o tematyce regionalnej „Cudze chwalicie, swego nie znacie” – Anna Wrona i Małgorzata Pomijan z Zespołu Szkół nr 3 w Krasnymstawie.
- Doświadczenia w efektywnym przygotowywaniu uczniów do egzaminów gimnazjalnych – Magdalena Zarek z Zespołu Szkół w Wojsławicach.
- Dobre praktyki w bibliotece szkolnej (lekcja biblioteczna na temat zwyczajów i tradycji związanych ze Świętami Wielkanocnymi, metody i efekty pracy) – Wiesława Masłowska z ZSO nr 6 w Chełmie.
- Korelacja języka polskiego i plastyki – pędzlem i słowem – Małgorzata Wierzbicka z ZSO w Dorohusku, która jednocześnie podkreśliła wielką wagę współpracy nauczycieli, wykorzystywania dostępnych środków, innowacyjnych działań i korelacji międzyprzedmiotowej.
- Metoda gry miejskiej w edukacji szkolnej – Beata Patkowska, konsultant LSCDN Oddział w Chełmie.
- Projekt edukacyjny: Jak powstaje gazetka? – Pan Andrzej Ślusarczyk z ZSO nr 7 w Chełmie. Przedstawił różne aspekty pracy związane z powstaniem gazetki, a także wizytę w jednym z chełmskich wydawnictw.
- Projekt „Nasza mała Ojczyzna” – Śladami historii naszej szkoły – Ewa Koler i Emma Czarnecka-Durczak z Zespołu Szkół w Wojsławicach. Przedstawiły, jak można upamiętnić osoby i wydarzenia związane z małą Ojczyzną.
Nauczyciele zaprezentowali na Forum tematy, którymi żyją na co dzień w swoich szkołach, które są bliskie ich sercom i które świadczą o ich systematycznej, dobrej pracy; chcieli zaszczepić lub rozwinąć w zebranych nowe pomysły. Udostępnione przez autorów prezentacje można pobrać klikając powyżej na tytuł prezentacji bądź poniżej na Załączniki do strony.
Teresa Kozioł
Konsultant LSCDN