Przedmioty humanistyczne, artystyczne i języki obce
-
Data publikacji: 17.10.2024Autor: Beata Bojar
Wielokulturowe aspekty edukacji polonistycznej
Artykuł jest relacją z kolejnego projektu wielokulturowego, realizowanego w kilku szkołach na terenie województwa lubelskiego, który uwzględniał między innymi lekcje otwarte przeprowadzone przez nauczycieli.
-
Data publikacji: 14.03.2024Autor: Małgorzata Sagan
Tandem filozoficzno-humanistyczny w szkole
Filozofia nie jest nauką łatwą. W dodatku często traktowana jest jako element humanistyki, niepotrzebnie obciążający zajęcia z języka polskiego z wyjątkiem niezbędnego ujęcia kontekstowego. Warto zatem pamiętać, że filozofia i humanistyka są odrębnymi dziedzinami wiedzy, aczkolwiek dopełniają się wzajemnie i mają fundamentalne znaczenie w formacji kulturowej człowieka na etapie edukacji szkolnej.
-
Data publikacji: 06.09.2022Autor: Beata Bojar
Na pograniczu kultur
"Na pograniczu kultur" to nazwa projektu zrealizowanego wspólnie z nauczycielami języka polskiego w latach 2020-2022.
-
Data publikacji: 21.06.2022Autor: Elżbieta Ćwir
Dzień Cyrylicy
24 maja obchodzony jest Dzień Cyrylicy. Z tej okazji w II Liceum Ogólnokształcącym im. gen. Gustawa Orlicz-Dreszera w Chełmie odbył się II Szkolny Konkurs Wiedzy o Rosji „Jeden z Dziesięciu”.
-
Data publikacji: 08.09.2021Autor: Beata Bojar, Dorota Jaśkowska
Praca z tekstem nieliterackim na maturze z języka polskiego
Publikacja ma na celu prezentację materiału ćwiczeniowego oraz różnych form pracy przydatnych w przygotowaniach do egzaminu maturalnego. Zawiera propozycje ćwiczeń z językoznawstwa i stylistyki, które mogą być wykorzystywane w różnych fazach lekcji, zarówno w trakcie edukacji zdalnej, jak i stacjonarnej. Materiał został podzielony na dwie części. Pierwsza ma charakter krótkich ćwiczeń z zakresu językoznawstwa, druga to dłuższe zadania wymagające większego skupienia uwagi, ponieważ obejmuje streszczenie tekstu nieliterackiego i ćwiczenia stylistyczne, opracowane w formie skryptu.
-
Data publikacji: 07.07.2021Autor: Sylwia Lipiec
Zagadkowa lekcja języka niemieckiego w szkole podstawowej w formule Escape Room
Młodzi ludzie lubią rywalizację, nie lubią nudy i potrzebują wrażeń na co dzień, dotyczy to też szkoły. Wyzwaniem dla mnie było przygotowanie dla moich uczniów niestandardowej i wartościowej pod wieloma względami lekcji.
-
Data publikacji: 28.05.2021Autor: Anna Zagórna-Bartnik, Barbara Turska
Czarnego psa można oswoić. O depresji po angielsku
Problem depresji dotyka osoby w różnym wieku. Od kilku lat widać wyraźny wzrost zachorowań wśród młodych ludzi. Według specjalistów co czwarte dziecko doświadczy przynajmniej jednego znaczącego epizodu depresyjnego przed wejściem w dorosłość. Pandemia i lockdown na pewno tej sytuacji nie pomogły. O problemie tym trzeba z młodzieżą rozmawiać, zwiększać ich świadomość i informować, gdzie mogą szukać pomocy. Okazją do tego może być także lekcja języka angielskiego.
-
Data publikacji: 10.02.2021Autor: Anna Popielewicz
O projektach edukacyjnych nie tylko online
Artykuł szczegółowo przedstawia projekt zrealizowany online na zajęciach skorelowanych z historii i języka polskiego w klasie 2 z rozszerzonym programem nauczania tych przedmiotów w szkole ponadgimnazjalnej. Realizacja tego zadania postawiła przed uczestnikami projektu, nauczycielkami i uczniami, nowe wyzwania. Dla obu stron interesującym problemem było, jak poradzić sobie z rozwiązaniami merytorycznymi i technicznymi projektu realizowanego w sieci.
-
Data publikacji: 14.10.2020Autor: Beata Bojar
Metody aktywizujące na lekcji online na temat "Wesela"
Przeprowadziłam lekcję pokazową online dla nauczycieli różnych przedmiotów 6 maja 2020 roku, by pokazać możliwość wykorzystania metod aktywizujących w czasie zdalnego nauczania. Zajęcia dotyczyły tematu z „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w klasie drugiej liceum. Chciałabym podzielić się z innymi nauczycielami moimi pomysłami i wypracowanymi materiałami.
-
Data publikacji: 23.06.2020Autor: Magdalena Wierak, Tomasz Turowski
Projekty międzynarodowe najlepszą motywacją do nauki
Jeśli język niemiecki, to w Niemczech – w sercu Badenii Wirtembergii. Oto krótka relacja z międzynarodowego projektu artystyczno-teatralnego, którego tematem przewodnim była w tym roku praca w strukturach europejskich: Last exit – mein Job, dein Job – In was für einer Gesellschaft möchtest du leben? / Następny krok – moja praca, twoja praca – w jakim społeczeństwie chciałbyś żyć?