Zestawienie adresów internetowych przydatnych w pracy nauczyciela humanisty
Poniższe zestawienie wynika z refleksji dotyczących wykorzystywania przez nauczycieli technologii informacyjnej i komunikacyjnej (TIK) w związku z realizacją podstawy programowej oraz spełnianiem wymagań z rozporządzenia MEN (w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego).
Z moich doświadczeń wynika, że znaczna część nauczycieli nie zna możliwości w zakresie stosowania TIK na zajęciach dydaktyczno-wychowawczych z różnych przedmiotów, nie zna również zasobów Internetu i przez to albo nie realizuje podstawy programowej w tym zakresie albo w sposób bardzo zminimalizowany.
Zdarza się, że nauczyciele ograniczają się do korzystania z jednej lub kilku stron internetowych, na których „podobno” znajduje się cała potrzebna im wiedza.
W załączeniu przedstawiam przykładowe zestawienie adresów internetowych przydatnych w pracy nauczyciela humanisty. Jest to pewnego rodzaju baza danych, do której nauczyciel może sięgnąć sam lub polecić uczniom do przejrzenia czy wykorzystania materiałów tam zawartych. Adresy stron wyszukiwałam sama, ale też niektóre pozyskałam na szkoleniach, w których uczestniczyłam. Baza przedstawia pewien pomysł, który można i trzeba kreatywnie rozwinąć stosownie do nauczanego przedmiotu i etapu edukacyjnego.
Teresa Kozioł – konsultant LSCDN Oddział w Chełmie