Data publikacji: 05.11.2014
Autor: Ewa Czerniecka
Dzieci i młodzież w systemach totalitarnych
Konferencja "Dzieci i młodzież w systemach totalitarnych – doświadczenie polskie i niemieckie", która odbyła się w Zamościu w dniach 13-19 września 2007, miała za zadanie zainspirować nauczycieli polskich i niemieckich do nauczania o totalitaryzmie poprzez pryzmat doświadczeń dzieci i młodzieży.
Konferencja była jednym ze wspólnych przedsięwzięć LSCDN (dawniej: WODN Lublin) i Biura Edukacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej, O/Lublin oraz Ministerstwa Edukacji, Młodzieży i Sportu w Brandenburgii (Ministerium für Bildung, Jugend und Sport Land Brandenburg).
Konferencja została zorganizowana w ramach polsko-niemieckiego projektu doskonalenia nauczycieli. Była ona dalszą dyskusją na temat pracy dydaktycznej oraz praktyki nauczania na temat NRD i PRL. Wraz z partnerami z Polski i Niemiec temat ten został omówiony w perspektywie porównawczej.
Na wrześniowej konferencji w Zamościu odbyły się wykłady ekspertów-prelegentów z Polski i Niemiec oraz dyskusja z możliwością zadawania pytań, warsztaty metodyczne i wymiana doświadczeń z zakresu dydaktyki (zob. program konferencji). Konferencja wzbogacona została objazdem studyjnym po Zamojszczyźnie oraz zwiedzaniem Zamościa, głównie w kontekście jego historii podczas II wojny światowej.
Jako uczestnik tej konferencji pragnę udostępnić nauczycielom historii i j. niemieckiego własnoręczne notatki (w postaci komputerowych map myśli) z wykładów i warsztatów (skorygowane przez prelegentów) oraz materiały przekazane mi przez niemiecką prelegentkę Annegret Ehmann.
Wybrane wykłady:
- Sytuacja dzieci i młodzieży na ziemiach II RP pod dwiema okupacjami – Agnieszka Jaczyńska, IPN Lublin
- Germanizacja dzieci polskich – Artur Ossowski, IPN Łódź (z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej oraz wystawy Germanizacja dzieci polskich przygotowanej przez IPN Łódź)
- Komunistyczny system wychowawczy – doświadczenie polskie – dr Jacek Wołoszyn, IPN Lublin
Wybrane warsztaty:
Postawy dzieci i młodzieży wobec faszyzmu i komunizmu.
- Warsztat nr 1 – Młodzi wobec faszyzmu niemieckiego (doświadczenie niemieckie lat 1933-1945) – Annegret Ehmann, Berlin
- Warsztat nr 2 – Młodzi na rozstajach komunizmu (doświadczenie czasów NRD) – Annegret Ehmann, Berlin
Materiały w j. niemieckim:
- Rede Hitlers vor HJ-Angehörigen in Reichenberg, Dezember 1938
- Das NS-Erziehungssystem - aus: Jost Hermand: Als Pimpf in Polen - Erweiterte Kinderlandverschickung 1940-1945
- 10 Gebote für den neuen sozialistischen Menschen
- Erziehung zur sozialistischen Persönlichkeit - aus: DDR im Schulunterricht
Ewa Czerniecka
Konsultant LSCDN Lublin