Publikacje - Archiwum
-
Data publikacji: 16.04.2010Autor: Dariusz Kiszczak
Bookcrossing - zabawa dla kochających książki
Agnieszka Trześniewska - nauczyciel języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej w Gzowicach dzieli się doświadczeniami z akcji promującej ideę bookcrossingu w środowisku wiejskim. W najnowszym numerze "Ad rem" ukazał się tekst autorki poświęcony czytaniu i rozumieniu przez uczniów szkoły podstawowej poezji Mirona Białoszewskiego.
-
Data publikacji: 09.04.2010Autor: Dariusz Kiszczak
O przydatności filozofii na lekcjach języka polskiego
Sylwia Pikula, doktorantka w Katedrze Dydaktyki Literatury i Języka Polskiego KUL, jest autorką "O przydatności filozofii na lekcjach języka polskiego", w którym wskazuje na korelację przedmiotową pomiędzy nauczaniem filozofii i języka polskiego, omawia " Jej wartości i płynące z niej korzyści na lekcjach języka polskiego".
-
Data publikacji: 06.04.2010Autor: Dariusz Kiszczak
"Wiosna średniowiecza". Szkolny serwis informacyjny - dla klasy pierwszej dziennikarsko-humanistycznej LO
Beata Brożek, nauczyciel w III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie jest autorką propozycji dydaktycznej "Wiosna średniowiecza". W 20. numerze "Ad rem" ukazał się konspekt autorki poświęcony twórczości Karola Wojtyły.
-
Data publikacji: 06.04.2010Autor: Dariusz Kiszczak
Literacki kształt cierpienia w „Smutnych żalach po utraconych dzieciach” Stanisława Morsztyna
Joanna Szymańska nauczyciel w Zespole Szkół im. S. Staszica w Wysokiem jest autorką tekstu poświęconego mniej znanej twórczości Stanisława Morsztyna. Stanisław był poetą i wojewodą sandomieskim, żołnierzem Rzeczpospolitej pod Chocimem i Wiedniem; krewnym Jana Andrzeja Mosztyna - wybitnego poety polskiego baroku.
-
Data publikacji: 06.04.2010Autor: Dariusz Kiszczak
„Lekko motylu! Ogień to szkodliwy!”. Poezja Jana Andrzeja Morsztyna w szkole ponadgimnazjalnej
Renata Sugier, nauczyciel w VIII LO im. Zofii Nałkowskiej w Lublinie jest autorką konspektu poświęconego twórczości Jana Andrzeja Morsztyna. W numerze 20. "Ad rem" ukazał się również tekst P. R. Sugier o "Wieży" Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.
-
Data publikacji: 06.04.2010Autor: Dariusz Kiszczak
„Świat mnie wabił” o Muzeum - Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie
Autorką tekstu jest P. Zuzanna Kowalczuk, nauczyciel-bibliotekarz w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Komisji Edukacji Narodowej w Lublinie. Skrócona wersja tego minireportażu ukazała się w numerze 20. czasopisma "Ad rem".
-
Data publikacji: 06.04.2010Autor: Dariusz Kiszczak
Słowo ostateczne – wybór. Etyka Herbertowska w świetle wiersza poety „Dałem słowo”
Autorką konspektu jest P. Marzena Kosowska, nauczyciel języka polskiego w XIV Liceum Ogólnokształcącym im. Zbigniewa Herberta w Lublinie. Skrócona wersja tego konspektu ukazała się również w numerze 20. czasopisma "Ad rem".