Wspólne czytanie przedszkolaków
Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Celem akcji jest propagowanie czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o czystość języka polskiego i wzmacnianie narodowej tożsamości.
Przedszkole Miejskie nr 8 w Chełmie od kilkunastu lat czynnie włącza się w akcję "Cała Polska czyta dzieciom". W związku z tym 18 września 2018 Przedszkole Miejskie nr 8 zorganizowało w hali MOSiR podsumowanie akcji "Lato z książką – legendy polskie". W tym roku hasłem przewodnim jest 100 rocznica Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz Obchody Roku Praw Dziecka w naszym mieście – było to Narodowe czytanie przedszkolaków.
Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa wśród dzieci i dorosłych, propagowanie bogactwa polskiej literatury, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia narodowej tożsamości.
Wspólne czytanie jest jedną z najpiękniejszych, ale też najważniejszych czynności, jakie dorośli mogą wykonywać razem z dziećmi, oraz jedną z ważniejszych pasji, jaką mogą zaszczepić w życiu małego człowieka.
Legendę o Lechu, Czechu i Rusie czytała dzieciom prezydent miasta Chełm Agata Fisz, wizytator Kuratorium Oświaty w Lublinie Lucyna Szczyrba i dyrektor Wydziału Oświaty Augustyn Okoński. Drugą legendę o Piaście Kołodzieju czytała dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 8 Barbara Foryt, konsultant LSCDN Joanna Kraczkowska, redaktor Super Tydzień Chełmski Wanda Jaroszczuk, dyrektor biblioteki Miejskiej Robert Chełmicki. Nasi goście w sposób profesjonalny i dostojny czytali dzieciom o historii powstania państwa polskiego.
Po głośnym czytaniu o naszej pięknej Polsce, odbyły się warsztaty plastyczne pt. "Magia Polski – Co to jest Polska". Inspiracją były wysłuchane legendy i wiersz recytowany przez odważne nauczycielki i dzielne zuchy – przedszkolaki.
W całym przedsięwzięciu udział wzięło 380 przedszkolaków z 10 chełmskich przedszkoli. Piękne prace dzieci będzie można podziwiać w Chełmskiej Bibliotece Publicznej. Spotkanie przebiegało w wesołej atmosferze, było mnóstwo zabawy i mądrych życiowych rad. Z naszych doświadczeń wynika, że warto zachęcać w ten sposób osoby publiczne do czytania przedszkolakom. Oprócz oczywistej wartości kontaktu małych odbiorców z żywym słowem, spotkania te są dla zapraszanych gości okazją do wspomnień.
Narodowe Czytanie to wspaniała inicjatywa. Jednoczy uczestników akcji, popularyzuje czytelnictwo i promuje kulturę żywego słowa, dlatego nasza placówka wzięła w niej czynny udział. Nad sprawnym przebiegiem całej uroczystości czuwały organizatorki: Katarzyna Wójcik, Bożena Komenda, Aneta Dudzińska pod czujnym okiem dyrektor Barbary Foryt.