Relacja z realizacji projektu edukacyjnego "Pokochaj las"
Projekt edukacyjny „Pokochaj las” był skierowany do uczniów klas I-III oraz nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej.
Powstał jako efekt współpracy i wymiany doświadczeń nauczycieli uczestniczących w spotkaniach sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej działającej przy LSCDN Oddział w Chełmie w roku szkolnym 2017/2018 (załącznik nr 1).
Tematyka projektu była spójna z obowiązującymi podstawami programowymi (Rozporządzenie MEN z dn. 14.02.2017 r. oraz Rozporządzenie MEN z dn. 17.06.2016 w sprawie podstawy programowej).
Głównymi celami projektu było:
- doskonalenie umiejętności współdziałania, współpracy oraz samodzielnej organizacji pracy w małych grupach, w tym organizacji pracy przy wykorzystaniu technologii,
- kształtowanie umiejętności samodzielnego, krytycznego i twórczego myślenia,
- kształtowanie umiejętności obserwacji obiektów i zjawisk przyrodniczych, formułowania wniosków i spostrzeżeń oraz rozumienia zależności pomiędzy składnikami leśnego środowiska przyrodniczego,
- doskonalenie umiejętność wyrażania swych spostrzeżeń i przeżyć za pomocą plastycznych i technicznych środków wyrazu, a także przy użyciu nowoczesnych technologii.
Działania projektu były realizowane w ramach zajęć obowiązkowych edukacji społeczno-przyrodniczej, plastycznej, informatycznej oraz polonistycznej. W programie wzięli udział nauczyciele oraz ich uczniowie ze szkół:
- Szkoła Podstawowa im. Synów Pułku w Siennicy Różanej, klasa I,
- Szkoła podstawowa nr 7 im. Gen. Wł. Sikorskiego w Chełmie, klasa IIIB,
- Szkoła Podstawowa nr 8 im. Bolesława Zygmunta Wirskiego w Chełmie, klasy: IIIA, IIIC, IIID,
- Szkoła Podstawowa nr 11 im. Ireny Sendlerowej w Chełmie, klasa IC.
Na zajęciach projektowych uczniowie nie tylko poznawali ekosystem leśny, ale także kształtowali kompetencje społeczne takie jak komunikacja i współpraca w grupie, ćwiczyli przedsiębiorczość i kreatywność oraz integrowali się z rówieśnikami i innymi uczestnikami projektu. Dla nauczycieli projekt był okazją do nowych poszukiwań i wymiany doświadczeń (załącznik nr 2).
Partnerami programu było Nadleśnictwo Chełm i Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli Oddział w Chełmie. Projekt realizowany był w miesiącach maj-czerwiec 2018 r.
Finalnym działaniem projektu była LEŚNA OLIMPIADA, czyli zajęcia na terenie Nadleśnictwa Chełm w lesie „Borek”. Dla uczniów i nauczycieli przygotowano zadania w sześciu strefach, opatrzonych instrukcjami (załącznik nr 3, załącznik nr 4). Były to:
- Strefa Leśnika
- Strefa „Drzewa”
- Strefa „Leśne zapachy”
- Strefa „Mieszkańcy lasu”
- Strefa „Paleta leśnych barw”
- Strefa „Leśne rzeźby”.
Nad poprawnością wykonania zadań czuwali sędziowie ze „strefy kontroli”. W spotkaniu wzięło udział około 120 uczniów. Klimat leśnej polany, wspaniała pogoda i zapał „leśnych olimpijczyków” sprawiły, że wszyscy opuszczali to piękne miejsce w chełmskim lesie pełni wrażeń. Każda grupa otrzymała na zakończenie leśny puchar i pamiątkowy album ufundowanym przez Nadleśnictwo. Działaniem kończącym projekt było podsumowanie konkursu plastycznego „Las domem zwierząt i roślin”. Wystawa prac finalistów została zorganizowana w Chełmskiej Bibliotece Publicznej.
przygotowała Ewa Lipska – koordynator sieci