Relacja z wielkanocnych warsztatów
„Palmy z pachnącego ziela, pisanki, kraszanki, jajka malowane – nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek” – warsztaty świąteczne dla sześciolatków i ich rodziców.
Święta Wielkanocne są bardzo radosnym czasem, na który z wytęsknieniem oczekują zarówno dzieci jak i dorośli. Są to święta rodzinne, pełne tradycji i zwyczajów, które chcemy przekazywać młodszym pokoleniom. Tuż przed Wielkanocą w naszym przedszkolu nadszedł czas świątecznych przygotowań i dekoracji.
Przed niedzielą palmową odbyło się niezwykłe spotkanie. Wspólnie z rodzicami przenieśliśmy się na polską, dawną wieś. Na dawnej wsi, po trzeciej niedzieli marcowej, dziewczęta obchodziły wszystkie domy z zielonym gaikiem – przystrojoną zieloną gałęzią. Wchodziły do chat, śpiewały, kłaniały się i prosiły o datki. Dawano im jajka, obwarzanki i drobne monety. Razem z zielonym gaikiem do chaty wchodziła wiosna, a z nią radość, dobroć, uprzejmość. Wszyscy się cieszyli.
Grupa sześciolatków w tym roku przygotowała dla wszystkich kolegów i mieszkańców naszego miasta i powiatu przedstawienie „Jedziemy tu z gaikiem i z kogucikiem – rzecz o polskich obyczajach wielkanocnych”, które zostało zaprezentowane podczas Chełmskiego Jarmarku Wielkanocnego.
Występ naszych małych artystów był poprzedzony warsztatami z twórczyniami ludowymi z Koła Wiejskiego Kobiet w Kumowie Majorackim. Trzylatki wspólnie ze swoimi rodzicami, pod fachowym okiem, wykonywały tradycyjne palmy, takie jak nasze babcie. Najpierw trzeba było wykonać po kilka kwiatów bibułowych, a potem z bukszpanu, bazi i barwinku ułożyć piękną palmę.
Kolejnym zajęciem warsztatowym było wykonywanie pisanek. Przedszkolaki znają zwyczaje i tradycje wielkanocne, a więc malowały i wyklejały kolorowe pisanki, wykonywały różne kurczaczki i zajączki, kartki świąteczne, koszyczki i palmy, posiały także rzeżuchę i owies.
Dzieci poznały też wiersze, piosenki, inscenizacje o tematyce wielkanocnej oraz stare, ludowe zabawy związane z tymi świętami. Święcenie koszyczka z pokarmami, pieczenie bab wielkanocnych oraz polewanie się wodą w śmigus dyngus to tradycje, które dzieci doskonale znają i chętnie o nich opowiadały. Dawniej na Wielkanoc dawano sobie w prezencie przepięknie zdobione jajka. Każdy gość, który w czasie świąt odwiedzał na wsi dom, dostawał ozdobione jajko na szczęście i zdrowie. Sześciolatki opowiadały o zwyczajach, symbolice pokarmów, które należy włożyć do koszyczka.
Na koniec koncertu przedszkolaki złożyły wszystkim życzenia świąteczne w formie wiersza:
Nasze przedszkole realizuje własny program o edukacji regionalnej „Sztuka ludowa ekspresją twórczości dzieci w dziedzinie muzyki, plastyki, tańca i rzeźby”, który opracowały nauczycielki. Założeniem programu jest rozumienie przez dzieci potrzeby kultywowania tradycji ludowych, uwrażliwienie na piękno sztuki ludowej poprzez stworzenie okazji do wyrażania swoich uczuć i doznań w trakcie kontaktów z folklorem, dlatego nauczycielki zorganizowały warsztaty dla rodziców i dzieci poświęcone technice wykonywania palm i malowania jajek. Na zakończenie warsztatów wszyscy zostali obdarowani słodką niespodzianką od wielkanocnego zajączka.
Występ przedszkolaków na Wielkanocnym Jarmarku był koncertem charytatywnym wspierającym „Akcję Twój Dar Serca dla Hospicjum im Małego Księcia w Lublinie”. Gospodarz Wielkanocnego Kogucika Karol poprosił gości o wsparcie naszego przedsięwzięcia poprzez piękną myśl Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie, ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas (Flora Edwards). Zebrani goście, rodzice bardzo hojnie zapełnili nasze skarbonki.