Data publikacji: 06.06.2016
Autor: Joanna Kraczkowska

IV Festiwal Przedszkolnych Talentów

„Potrzebujemy korzeni, aby urosły nam skrzydła” to motto przewodnie IV Festiwalu Przedszkolnych Talentów, który odbył się w dniach 18-19.05.2016 r. w Chełmie.

Organizatorzy tego przedsięwzięcia: Przedszkole Miejskie Nr 8 w Chełmie oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie, skupili się w tym roku na promocji działań odnoszących się do  wprowadzania dzieci w  świat tradycji i kultury narodowej. Bardzo istotnym elementem edukacji najmłodszych jest wykorzystywanie sztuki ludowej do kształtowania postaw patriotycznych, społecznych, uczenie szacunku dla kunsztu twórców, docenianie estetyki i piękna ich dzieł. Wszak nasze dziedzictwo kulturowe to fundament tożsamości narodowej, korzenie, dzięki którym wyrastają nam skrzydła.

Podczas pierwszego dnia festiwalu, który obywał się w gościnnym Instytucie Neofilologii PWSZ, zaprezentowały się  na scenie  przedszkolne talenty w  programie „Na ludową nutę”. Ponadto uczestniczy mogli obejrzeć występ Zespołu Ziemi Chełmskiej „Murawina” oraz studentek III roku Pedagogiki w przyśpiewkach ludowych, które porwały całą widownię do zabawy i tańca.

Atrakcją były warsztaty z twórcami ludowymi: garncarzem, koronkarkami, mincerzem, pszczelarzem oraz wycinanie serwetek pod okiem studentek i artysty plastyka. Festiwalowi towarzyszyła wystawa praz plastycznych uzdolnionych przedszkolaków, których zainspirowała sztuka ludowa. Wszyscy mali artyści otrzymali drobne upominki oraz medale, które podobnie jak stylowe puchary dla przedszkoli, wykonał garncarz pan Sebastian Kozłowski. Dzieci i dorośli skorzystali ze słodkiego poczęstunku, który przygotowali rodzice z Przedszkola Miejskiego nr 8 oraz uczniowie Zespołu Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Chełmie.

Wszystkimi grupami przedszkolnymi z 14 placówek miejskich i niepublicznych opiekowali się studenci z II roku Pedagogiki PWSZ Chełm.

19.05.2016 r. to Dzień Młodego Naukowca w Centrum Lotniczym PWSZ w Depułtyczach Królewskich. Zaproszone grupy z przedszkoli i szkół mogły uczestniczyć w warsztatach przygotowanych przez chełmską sieć Klubów Młodego Odkrywcy (kluby: „Pchełki”  PM 8, „Eksperci” PM 10, „Mali Odkrywcy” PM 5, „Molekułki” PM 11, „Łasuchy” PM 12) oraz gości KMO „Chemicy” z Zespołu Szkół w Siennicy Nadolnej. Mali naukowcy zaciekawili swoich kolegów eksperymentami z wodą, magicznymi płynami, nie zabrakło efektownych wybuchów i rozbłysków. Te proste doświadczenia wprowadziły najmłodszych w świat skomplikowanej fizyki i chemii. Klubowicze doskonale poradzili sobie z objaśnianiem niezwykłych zjawisk i zachęcili do wspólnego doświadczania i odkrywania. Ponadto działały warsztaty „Instrumenty” trenów KMO Centrum Nauki Kopernik, „Ogień” Akademii Młodych Naukowców oraz edukacyjna ścieżka zmysłów przygotowana przez Nadleśnictwo Chełm.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się laboratoria Centrum Studiów Inżynierskich: cięcie wodą, rozprężanie i ściskanie materiałów, miecze świetlne, kruszenie betonu. W laboratorium badań środowiskowych można było obejrzeć kamerę termowizyjną, rentgen, robota przemysłowego, wycinarkę laserową, przyjrzeć się pracy silnika oraz wykonać eksperymenty chemiczne. W hangarach i na płycie lotniska mechanicy i piloci prezentowali samoloty oraz tunel aerodynamiczny. Dzieci podziwiały starty i lądowania turystycznych awionetek. Tego dnia pracownicy naukowi oraz studenci Wydziału Mechaniki, Budownictwa, Pilotażu byli ekspertami dla małych naukowców, dzielili się swoją wiedzą i pasją.

Studenci Wydziału Pedagogiki opiekowali się przybyłymi grupami. W Dniu Młodego Naukowca wzięło udział ponad 300 dzieci i młodzieży z Chełma.

Wszyscy uczestnicy korzystali także z dmuchanego placu zabaw oraz popcornu. Każdy Klub Młodego Odkrywcy otrzymał upominki ufundowane przez MAC-Wydawnictwo oraz Fundację Forum Kobiet Dzieciom Cemex. Ponadto klubowicze i ich opiekunowie, studenci otrzymali dyplomy z Centrum Nauki Kopernik oraz pamiątkowe medale, drobne upominki od PWSZ Chełm.

Organizatorzy zaprosili na kolejny V Festiwal Przedszkolnych Talentów oraz na IV Festiwal KMO Polski Wschodniej.

 

 

Relację przygotowała Barbara Foryt
opiekun KMO „Pchełki”, pomysłodawca festiwalu

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Opcje strony

do góry