Z doświadczeń nauczycielki przedszkola – Gminny Konkurs na Najdłuższy Łańcuch Choinkowy
Boże Narodzenie to czas pełen radości, miłości, wzruszeń oraz prawdziwej świątecznej magii. To czas strojenia choinki, łamania się opłatkiem, śpiewania kolęd oraz wysyłania życzeń. Jest to również okres wykonywania ozdób choinkowych.
Jako nauczycielka Szkoły Podstawowej im. 100-lecia Niepodległości Polski w Kalinówce w grudniu 2018 r. wymyśliłam i współorganizowałam Konkurs na Najdłuższy Łańcuch Choinkowy Wykonany Techniką Łączenia Papierowych Kółek – tytuł tak długi, jak sam łańcuch.
Patronat nad konkursem objął wójt Gminy Głusk Jacek Anasiewicz. Konkurs był skierowany do rodziców i dzieci, które uczęszczają do oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w Gminie Głusk. Zadaniem uczestników konkursu było grupowe wykonanie najdłuższego łańcucha choinkowego zrobionego techniką łączenia papierowych kółek. Czas wykonania określono na dwa tygodnie.
Dzieci robiły łańcuchy wspólnie z nauczycielami w klasie oraz z rodzicami w domach, a następnie przynosiły je do swoich sal, gdzie panie zapisywały długość każdego przyniesionego odcinka. W dniu rozstrzygnięcia konkursu połączono papierowe ogniwa w jeden wspólny, klasowy łańcuch. Sponsorem konkursu była Fundacja Janosik, która ufundowała nagrody – bilety wstępu do Centrum Edukacji i Rozrywki Dzieci i Młodzieży Jankes Kids w Fajsławicach.
Przedszkolaki w szkole oraz wraz z rodzicami w swoich domach z zapałem kleiły papierowe koła. Praca nad tworzeniem łańcucha okazała się wspaniałą zabawą i świetnym sposobem na spędzenie czasu wolnego w gronie przyjaciół i rodziny.
19 grudnia 2018 r. odbyło się rozstrzygnięcie konkursu, na które został zaproszony Mirosław Gieracz, Prezes Fundacji Janosik. Wręczono łącznie cztery nagrody grupowe, dla każdej szkoły. Jedna grupa przedszkolna spędziła jeden dzień w Centrum Edukacji i Rozrywki Dzieci i Młodzieży w Fajsławicach. Z każdej grupy zostało wyłonione również dziecko, które przyniosło do przedszkola najdłuższy łańcuch. Łącznie wręczono 16 biletów rodzinnych. Wszystkie nagrodzone dzieci otrzymały rodzinną pizzę gratis.
06 stycznia 2019 r. podczas Gminnego Kolędowania w Szkole Podstawowej im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Wilczopolu-Kolonii Jacek Anasiewicz, Wójt Gminy Głusk, oraz Anna Grzywaczewska, Dyrektor SZEAS przy UG Głusk, wręczyli dyrektorom szkół i ich przedstawicielom nagrody książkowe dla placówek za zaangażowanie w ten gminny konkurs. Piękne i oryginalne łańcuchy można było podziwiać w szkołach podczas zabaw karnawałowych.
W tym roku szkolnym konkurs został zorganizowany po raz drugi i również spotkał się z wielkim zainteresowaniem dzieci, rodziców i nauczycieli.
Dla zainteresowanych koleżanek przedstawiam skrócony harmonogram moich działań:
- Przedstawienie propozycji do akceptacji Dyrektora Szkoły.
- Pozyskanie sponsora.
- Opracowanie regulaminu (w tym określenie ram czasowych konkursu).
- Przesłanie informacji do szkół z obwodu gminy.
- Monitorowanie przebiegu konkursu – kontakt telefoniczny, e-mailowy, osobisty.
- Przygotowanie dyplomów i podziękowań dla patrona, sponsora, placówek, nauczycieli.
- Podsumowanie konkursu w czterech szkołach: w Prawiednikach, Wilczopolu-Kolonii, Mętowie, Kalinówce.
- Wręczenie nagród – najdłuższy łańcuch miał długość ponad 1000 m.
- Zebranie foto-relacji z poszczególnych szkół.
- Przygotowanie fotoreportażu, zamieszczenie relacji na szkolnej stronie i portalu społecznościowym FB.
Dlaczego warto?
- Początkujący, młody nauczyciel czasem nie ma pomysłów – stąd moje propozycje.
- Zdarza się, że nauczyciele z sąsiadujących ze sobą szkół nie znają się. Takie działanie stwarza możliwość wspólnych rozmów, wymiany doświadczeń i spotkań.
- W dzisiejszych czasach supermarkety zasypują nas błyskotkami świecącymi brokatem. Ja uważam, że warto wrócić do tradycji i sklejać papierowe paseczki przy rodzinnym stole. Z rozmów z dziećmi dowiedziałam się, że babcie i dziadkowie pomagali kleić ogniwa domowego łańcucha. Świadczy to o zaangażowaniu w inicjatywę środowiska rodzinnego i integrowaniu go podczas realizacji tego przedsięwzięcia.
- Każde dziecko, niezależnie od możliwości manualnych, wykonało proste zadanie i czuło się częścią zespołu, co było bardzo ważnym elementem tego działania.
- Wyeksponowane łańcuchy pokazały dzieciom, że potrafią wspólnie stworzyć coś pięknego, co służy innym, bo ich praca nie poszła na marne. Wykonane łańcuchy zdobiły sale podczas zabaw karnawałowych.
- Opracowanie regulaminu konkursu wymaga wnikliwej analizy przyszłości. Bardzo ważne jest konsultowanie własnych pomysłów z innymi współorganizatorami. Rozmowy i sugestie osób zaangażowanych budują wspólne dzieło, jakim jest dobrze skonstruowany regulamin konkursu, który zakłada cele, terminy i inne ważne dla konkursu aspekty.
- Zachęcenie sponsora do uczestniczenia w rozstrzygnięciu inicjatywy i naoczne dostrzeżenie jej rozmachu doprowadza do nawiązania relacji oraz zachęcenia go do dalszej współpracy.
Jako pomysłodawczyni, współorganizator oraz koordynator w/w działań, chcę podzielić się tym doświadczeniem, gdyż w ocenie wszystkich biorących udział było to twórcze, ciekawe i bardzo udane działanie.