Data publikacji: 16.06.2016
Autor: Teresa Kozioł

Relacja z VI Forum Nauczycieli Przedmiotów Humanistycznych "Dobre praktyki"

VI Forum Nauczycieli Przedmiotów Humanistycznych "Dobre praktyki" miało miejsce 24 maja 2016 r. w Szkole Podstawowej nr 2 w Chełmie.

Spotkanie nauczycieli rozpoczęło się od obserwacji lekcji otwartej na temat: "Klasa piąta – eksperci mitologii greckiej", którą prowadziła Pani Agnieszka Rejman, nauczycielka języka polskiego.

Lekcja stanowiła egzemplifikację wcześniejszych szkoleń, które odbyły się w ramach spotkań sieci współpracy w bieżącym roku szkolnym. Uwzględniała elementy oceniania kształtującego i prowadzona była z zastosowaniem aktywizujących metod nauczania, m.in. mapy mentalnej, scenek dramowych, ćwiczeń interaktywnych z zastosowaniem komputera.

Lekcja została zaplanowana w formie gry,  konkursu: rywalizacji  grup uczniów o tytuł ekspertów mitologii. Podczas kolejnych zadań dostosowanych do celów wyrażonych w języku ucznia i kryteriów NaCoBeZu,  uczniowie zdobywali punkty, a grupa zwycięzców otrzymała laur olimpijski. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem oczekiwali na kolejne instrukcje, dążyli do wygranej i byli dumni ze swoich osiągnięć.

Dziecko XXI wieku uwielbia grać i dlatego w ostatnich latach wprowadza się gry do zajęć dydaktycznych.

Pani Agnieszka Bilska na stronie „superbelfrów” pisze:gdy spotykam się z nową grupą uczniów, oprócz standardowych pytań o pochodzenie i posiadane zwierzaki domowe, zadaję pytanie: W jakie grasz gry?”

W lekcji, która jest grą, występuje współpraca, rywalizacja, duże zaangażowanie, pokonywanie kolejnych poziomów trudności, kolekcjonowanie punktów, przyznawanie laurów czy odznak, a nawet elementów wymyślonej waluty. Od kilku lat taka metoda pracy nazywana jest grywalizacją (gamifikacją).

Uczenie się przy zastosowaniu gamifikacji jest dla dzieci atrakcyjne. Uczniowie, rozwijając swoje zdolności i angażując się w jak najwyższym stopniu, dążą do wygranej, a przy okazji przyswajają określoną wiedzę. Metoda w znacznym stopniu przyspiesza uczenie się, daje poczucie spełnienia i satysfakcji. W przyszłym roku szkolnym zapraszam na szkolenie na temat gamifikacji.

Do lekcji otwartej - jako formy międzyszkolnych spotkań nauczycieli warto wrócić po jej długiej nieobecności. Dopiero tu, w praktycznym działaniu,  można dokonać prawdziwej ewaluacji wcześniej odbytych szkoleń. Pani Agnieszka pokazała lekcję nowoczesną, rozwijającą aktywność uczniów, wprowadzającą nowe trendy nauczania.

Dziękujemy Pani Dyrektor Dorocie Gałce-Mandzińskiej za gościnę w Szkole Podstawowej nr 2.

W spotkaniach Forum Nauczycieli Przedmiotów Humanistycznych w bieżącym roku szkolnym uczestniczyło 51 nauczycieli. Dziękuję Państwu bardzo serdecznie.

Konsultant LSCDN
Teresa Kozioł

Komentarz (1)

Dodaj komentarz
  • Właśnie przeprowadziłam podobną lekcję i jestem zadowolona. Dziękuję za pomysł.
    Elżbieta-10
    2018/05/10 16:08

Opcje strony

do góry