Data publikacji: 06.07.2017
Autor: Joanna Kraczkowska

Mały Leonardo – dziecko marzycielem i odkrywcą – Festiwale Talentów Chełm 2017

18 i 19 maja 2017 r. w Chełmie rozbłysło wiele młodych talentów. W tych dniach odbyły się dwa festiwale: V Festiwal Przedszkolnych Talentów oraz IV Festiwal Klubów Młodych Odkrywców Centrum Nauki Kopernik Polski Wschodniej.

Oba wydarzenia nawiązywały do obchodów 100-lecia lotnictwa. Organizatorem imprez było Przedszkole Miejskie nr 8 oraz Katedra Pedagogiki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie. Festiwale odbyły się pod patronatem Rektora PWSZ w Chełmie prof. Arkadiusza Tofila, Prezydent Miasta Chełm Agaty Fisz, Posła na Sejm Piotra Olszówki. Patronat medialny objęły: TV Lublin, Radio BON TON oraz Super Tydzień Chełmski.

Motto towarzyszące festiwalom to myśl Leonardo da Vinci: Wielka miłość rodzi się z poznania przedmiotu miłowanego. Organizatorzy bowiem pragnęli zwrócić uwagę, że dziecięca pasja, zamiłowania prowadzą do kształtowania i rozwijania zainteresowań, talentu, geniuszu. Chętnie poznajemy, zgłębiamy tajemnice tego, co nas naprawdę interesuje i fascynuje, co kochamy. Dlatego warto od najmłodszych lat wspierać te zdolności dziecka, które sprawiają mu radość i dają satysfakcję. Kolejne edycje festiwalowe dają możliwość zaprezentowania wyjątkowych młodych artystów i odkrywców, którzy swoim talentem zachwycają wszystkich.

18 maja 2017 odbył się V Festiwal Przedszkolnych Talentów. Małych artystów gościł Instytut Neofilologii PWSZ. Podczas festiwalu prezentowały się utalentowane dzieci ze wszystkich chełmskich przedszkoli miejskich i niepublicznych. Występy na scenie miały na celu umożliwienie przeglądu ekspresji artystycznych grup dziecięcych prezentujących marzycieli i odkrywców oraz stworzenie warunków sprzyjających zgodnej zabawie i koleżeńskiej rywalizacji. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w warsztatach plastycznych rozwijających zdolności i kreatywność poprzez twórcze działanie. Podobnie jak spotkania z pilotami, sprzyjały upowszechnieniu wiedzy z zakresu lotnictwa i jego polskiej historii.

Celem imprezy było również wspieranie uzdolnień technicznych, rozwijanie pasji poznawczych w zakresie konstruowania i wykorzystania materiałów technicznych. Młodzi artyści-konstruktorzy przygotowali projekty niezwykłych pojazdów, które można było podziwiać na wystawie towarzyszącej festiwalowi. Gościem specjalnym festiwalu był teatr „Azumi” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Dorohusku. W organizacji wydarzenia szczególną rolę odegrali studenci Wydziału Pedagogiki, którzy nie tylko opiekowali się młodymi artystami, ale także przygotowali warsztaty i krótki koncert na otwarcie festiwalu. Na widowni obok przedszkolaków zasiedli pracownicy naukowi PWSZ, przedstawiciele Urzędu Miasta, LSCDN, Kuratorium, dyrektorzy przedszkoli i rodzice.

19 maja 2017r. w Centrum Lotniczym PWSZ w Depułtyczach odbył się IV Festiwal KMO Polski Wschodniej. Organizatorem było Przedszkole Miejskie nr 8 w Chełmie - KMO „Pchełki” oraz Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Chełmie. Wzięli w nim udział członkowie KMO i ich opiekunowie z regionu Polski Wschodniej: „Exodus” z Zambrowa, „Proton”, „Elektron” z Witulina, „Maniacy”, „Mały Inżynier” z Huszlewa, „Klub Młodego Chemika” z Krasnegostawu, „Chemicy” z Siennicy Nadolnej oraz kluby przedszkolaków: „Pchełki” z Przedszkola Miejskiego nr 8, „Mole-Kułki” z Przedszkola Miejskiego nr 11, „Eksperci ” z Przedszkola Miejskiego nr 10, „Mali Badacze ” z Przedszkola Miejskiego nr 12, „Mali Odkrywcy” z Przedszkola Miejskiego nr 5.

Gośćmi były nowo powstałe kluby w Chełmie „Lupka”, „Ciekawi Świata”, „Odkrywcy na Szóstkę”, „Klub Małego Żaka”. Opiekunami klubowiczów są pedagodzy skupieni w chełmskiej sieci KMO działającej w ramach Klubu Kreatywnego Nauczyciela Przedszkola przy LSCDN.

Partnerami przedsięwzięcia były: Akademia Młodych Naukowców z Piaseczna, Kluby Modelarskie „Dedal”, „Ikar” z Chełma, „Śmigiełko” z Rudy Huty, „Falkon” z Sawina, Nadleśnictwo Chełm. Podczas Festiwalu na uczestników czekały naukowe niespodzianki: spotkania i warsztaty w laboratoriach Centrum Studiów Inżynieryjnych oraz Centrum Lotniczym PWSZ przygotowane przez pracowników naukowych uczelni. Opiekunami i przewodnikami grup z przedszkoli i szkół odwiedzających imprezę byli studenci Wydziału Mechaniki oraz Lotnictwa.

W trakcie festiwalu klubowicze zademonstrowali różne pomysły, rozwiązania problemów badawczych, samodzielnie przedstawiali eksperymenty, zdobywali nową wiedzę matematyczno-przyrodniczą oraz z zakresu aeronautyki i historii lotnictwa. Uczestnicy mogli obejrzeć symulator lotu oraz samoloty szkoleniowe w hangarach i na lotnisku. Wszystkie warsztaty, a zwłaszcza stanowiska KMO, były oblegane przez ok. 1000 gości festiwalowych. Członkowie KMO, prezentujący swoje eksperymenty, wzbudzili ogromny zachwyt i uznanie wśród odwiedzających, zarówno dzieci jak i dorosłych, także wśród pracowników naukowych. Wszyscy dostrzegli, że Kluby Młodego Odkrywcy to doskonałe miejsce do poszerzania swoich zainteresowań, rozwijania zdolności, szlifowania talentu.

 

 

Podczas obu festiwali młodzi marzyciele, odkrywcy potwierdzili swój ogromny potencjał, wiedzę, umiejętności, a przede wszystkim niezwykłe zaangażowanie w realizowaniu swoich pasji. Uczestnicy festiwali otrzymali pamiątkowe statuetki i medale przygotowane przez studentów Wydziału Mechaniki i Budowy Maszyn oraz drobne upominki od organizatorów. Imprezy festiwalowe to doskonała forma integracja społeczności przedszkolnej i studenckiej, zachęcająca do dalszej współpracy.

Relację przygotowała Barbara Foryt

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Opcje strony

do góry