HRUBIESZOWSKIE ŚWIĘTO POEZJI
21 marca obchodzony był Światowy Dzień Poezji, którego celem jest zachęcanie do czytania poezji i tworzenia własnych wierszy.
Zespół Szkół Nr 1 w Hrubieszowie, Biblioteka Pedagogiczna w Zamościu Filia w Hrubieszowie i Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli połączyły siły, aby przygotować inicjatywę, która zaciekawi przede wszystkim uczniów i nauczycieli oraz wszystkim zwolenników słowa poetyckiego, umożliwiając włączenie się do wspólnego uczczenia tego święta.
Podczas spotkania Daniel Buchowiecki – nauczyciel języka polskiego i doradca metodyczny LSCDN przedstawił historię poezji, której tematyka i zakres środków, zmienia się wraz z epokami.
Młodzież ze Szkoły Podstawowej Nr 1 im. Bolesława Prusa w Hrubieszowie, Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Hrubieszowie, Szkoły Podstawowej Nr 3 im. mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Hrubieszowie i Szkoły Podstawowej im. ks. Stanisława Staszica w Czerniczynie, przygotowała rysunki, które przedstawiały to, jak ich autorzy widzą poezję. Wszyscy młodzi artyści i ich opiekunowie – Marta Lackowska, Anna Olejarz, Beata Caboń, Beata Drewnik, Aneta Zamościńska-Kmiecik, Agnieszka Hojda i Grażyna Dyniec otrzymały podziękowania.
Do obejrzenia prac, już w formie prezentacji, zachęcił Marcin Czubara – Kierownik hrubieszowskiej filii Biblioteki Pedagogicznej. Wszyscy młodzi artyści i ich opiekunowie – Marta Lackowska, Anna Olejarz, Beata Caboń, Beata Drewnik, Aneta Zamościńska-Kmiecik, Agnieszka Hojda i Grażyna Dyniec otrzymały podziękowania.
Następnie młodzież z Zespołu Szkół Nr 1 w Hrubieszowie: Katarzyna Niedziela, Sandra Giergielewicz, Marcin Bielecki i Maciej Majewski, przedstawiła humorystyczną scenkę z życia literatów, udowadniając, że poeci także lubią żartować.
Wysłuchaliśmy także nagranej przez Macieja Patyjewicza, Rafała Dubika i Karola Lewickiego sondy, która zawierała opinie mieszkańców Hrubieszowa na temat tego, czy lubimy i znamy poezję.
Była także okazja do napisania własnego utworu, co z naszą niewielką pomocą udało się prawie wszystkim. Kilka osób odczytało swoje utwory, być może będzie to początek ich drogi poetyckiej...
Na temat inspiracji i warsztatu można było także porozmawiać z członkami Klubu Literackiego Ziemi Hrubieszowskiej, a Maria Marut – instruktor grupy – zachęcała do rozwijania literackich talentów.
Raz jeszcze serdecznie dziękujemy wszystkim Państwu za obecność i aktywny udział w naszej kulturotwórczej inicjatywie. Do zobaczenia w przyszłym roku!
Tekst: Daniel Buchowiecki/Foto: Organizatorzy