Druk 3D i inne sposoby angażowania uczniów na lekcjach informatyki - relacja z konferencji
Nauczyciele informatyki szkół podstawowych i ponadpodstawowych województwa lubelskiego, w dniu 30.05.2023 roku uczestniczyli w konferencji połączonej z warsztatami na temat: „Druk 3D i inne sposoby angażowania uczniów na lekcjach informatyki”.
Program konferencji obejmował:
Wykład:
Projektowanie 3D i druk 3D oraz inne przykłady praktycznego zastosowania wiedzy i umiejętności uczniów wyniesionych z lekcji informatyki, który poprowadziła Pani Grażyna Koba (autorka podręczników do informatyki, wyd. Migra)
oraz
Warsztaty (w pracowniach komputerowych):
- Praktyczne zasady dotyczące druku 3D i przygotowanie modelu 3D do wydruku. Tajniki druku przekazał Pan Krzysztof Fortuna (nauczyciel informatyki, ekspert druku 3D).
- Porównanie narzędzi do tworzenia grafiki: trójwymiarowej 3D w programie SketchUp i Tinkercad i dwuwymiarowej z wykorzystaniem grafiki żółwia w programie Python. Ćwiczenia prowadziła Pani Grażyna Koba.
Uczestnicy warsztatów nie tylko doskonalili wiedzę i umiejętności z zakresu tworzenia grafiki 3D, przygotowania modelu do druku ale również uzyskali odpowiedzi na nurtujące pytania oraz podzielili się swoją wiedzą z zakresu stosowania omawianego oprogramowania i narzędzi podczas zajęć lekcyjnych.
Konferencja połączona z warsztatami odbyła się dzięki życzliwości Pani Dyrektor Anny Smolińskiej w Zespole Szkół Energetycznych, ul. Długa 6, Lublin we współpracy z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Za zorganizowane i przygotowanie konferencji odpowiadały Panie: Bożena Jarmuł, Hanna Głos, Barbara Turska - doradcy metodyczni nauczycieli Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Konferencja cieszyła się dużym zainteresowaniem zarówno nauczycieli z wieloletnim stażem jak i rozpoczynających swoją pracę w zawodzie. W opinii nauczycieli uczestniczących w wykładzie i warsztatach, prowadzący doskonale wybrali przykłady zastosowania aplikacji i możliwości wydruku. Przygotowane materiały dydaktyczne i oprawa metodyczna umożliwiają sprawne i interesujące przeprowadzenie lekcji.