Data publikacji: 29.07.2019
Autor: Jacek Warda

Na czym polega program?

Program "Zmieniający się świat" jest cyklem dydaktycznym szesnastu jedno- lub dwulekcyjnych modułów zajęć, przewidzianych do realizacji w szkołach średnich. Choć są szczególnie rekomendowane do realizacji w ramach przedmiotu Wiedza o Społeczeństwie, mogą być realizowane na każdym niemal przedmiocie lub w ramach godzin wychowawczych, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych.

 
Jego istotą jest połączenie w każdym z szesnastu modułów ciekawego i ważnego tematu z innowacyjną techniką dydaktyczną. Istotę programu streszcza więc hasło: UCZYĆ CIEKAWIE O CIEKAWYM.
 
Cykl składa się z czterech bloków tematycznych, zaś każdy blok – z czterech modułów. W sumie cykl składa się z 16 modułów, co pokazuje poniższy schemat graficzny.
 
Każdy z szesnastu modułów cyklu opisuje pojedynczą jednostkę metodyczną (jedno- lub dwulekcyjną). Moduł, co do zasady, obejmuje zawsze dwa innowacyjne elementy: 
  • nietypowy temat zajęć będący dyskusyjnym ujęciem jakiegoś ważnego problemu współczesnego świata, o którym na ogół nie rozmawia się w szkole, lub rozmawia się zbyt rzadko, 
  • innowacyjną technikę dydaktyczną, nieużywaną lub zbyt rzadko używaną podczas standardowych zajęć szkolnych.
Mamy więc cykl szesnastu ciekawych tematów zajęć i szesnastu ciekawych technik ich prowadzenia. Takie specyficzne połączenie pasjonującego tematu i niestandardowej techniki dydaktycznej ma za zadanie wytrącić tak uczniów, jak i nauczycieli, z utartych kolein myślenia o otaczającym nas świecie. Ma pomóc odrzucić myślenie stereotypowe i sprowokować do otwartości intelektualnej. 
 
 
Do każdego modułu zostały opracowane:
  • zeszyt w pliku pdf,
  • prezentacja w pliku pdf.
Zeszyt składa się z:
  1. wprowadzenia,
  2. opisu merytorycznego tematu zajęć,
  3. szczegółowego opisu rekomendowanej do tego tematu techniki heurystycznej,
  4. scenariusza zajęć i pomocy do wydrukowania (np. materiałów do ćwiczeń).
Linki do materiałów będą sukcesywnie umieszczane poniżej:
  1. Oswajanie migracji
  2. Pieniądze dla każdego
  3. Srebrne tsunami
  4. Fake News
  5. Mobilność miejska
  6. Transport dalekobieżny
  7. Miasta odporne na klęski
  8. Smart City
  9. Człowiek udoskonalony
  10. Roboty
  11. Sztuczna inteligencja
  12. Transfer umysłu
  13. Gospodarka cyrkularna
  14. Energetyka przyszłości
  15. Rolnictwo i żywność
  16. Geoinżynieria klimatyczna

Opracowanie tych materiałów zostało sfinansowane z grantu udzielonego przez Stowarzyszenie „Instytut Nowych Technologii” w Łodzi w ramach Inkubatora Innowacji finansowanego z projektu „Inkubacja innowacji społecznych w obszarze kształcenia ustawicznego osób dorosłych”, dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 z środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Komentarz (0)

Dodaj komentarz
  • Brak komentarzy

Opcje strony

do góry