Data publikacji: 29.07.2019
Autor: Jacek Warda
Na czym polega program?
Program "Zmieniający się świat" jest cyklem dydaktycznym szesnastu jedno- lub dwulekcyjnych modułów zajęć, przewidzianych do realizacji w szkołach średnich. Choć są szczególnie rekomendowane do realizacji w ramach przedmiotu Wiedza o Społeczeństwie, mogą być realizowane na każdym niemal przedmiocie lub w ramach godzin wychowawczych, a także w ramach zajęć pozalekcyjnych.
Jego istotą jest połączenie w każdym z szesnastu modułów ciekawego i ważnego tematu z innowacyjną techniką dydaktyczną. Istotę programu streszcza więc hasło: UCZYĆ CIEKAWIE O CIEKAWYM.
Cykl składa się z czterech bloków tematycznych, zaś każdy blok – z czterech modułów. W sumie cykl składa się z 16 modułów, co pokazuje poniższy schemat graficzny.
Każdy z szesnastu modułów cyklu opisuje pojedynczą jednostkę metodyczną (jedno- lub dwulekcyjną). Moduł, co do zasady, obejmuje zawsze dwa innowacyjne elementy:
- nietypowy temat zajęć będący dyskusyjnym ujęciem jakiegoś ważnego problemu współczesnego świata, o którym na ogół nie rozmawia się w szkole, lub rozmawia się zbyt rzadko,
- innowacyjną technikę dydaktyczną, nieużywaną lub zbyt rzadko używaną podczas standardowych zajęć szkolnych.
Mamy więc cykl szesnastu ciekawych tematów zajęć i szesnastu ciekawych technik ich prowadzenia. Takie specyficzne połączenie pasjonującego tematu i niestandardowej techniki dydaktycznej ma za zadanie wytrącić tak uczniów, jak i nauczycieli, z utartych kolein myślenia o otaczającym nas świecie. Ma pomóc odrzucić myślenie stereotypowe i sprowokować do otwartości intelektualnej.
Do każdego modułu zostały opracowane:
- zeszyt w pliku pdf,
- prezentacja w pliku pdf.
Zeszyt składa się z:
- wprowadzenia,
- opisu merytorycznego tematu zajęć,
- szczegółowego opisu rekomendowanej do tego tematu techniki heurystycznej,
- scenariusza zajęć i pomocy do wydrukowania (np. materiałów do ćwiczeń).
Linki do materiałów będą sukcesywnie umieszczane poniżej:
- Oswajanie migracji
- Pieniądze dla każdego
- Srebrne tsunami
- Fake News
- Mobilność miejska
- Transport dalekobieżny
- Miasta odporne na klęski
- Smart City
- Człowiek udoskonalony
- Roboty
- Sztuczna inteligencja
- Transfer umysłu
- Gospodarka cyrkularna
- Energetyka przyszłości
- Rolnictwo i żywność
- Geoinżynieria klimatyczna
Opracowanie tych materiałów zostało sfinansowane z grantu udzielonego przez Stowarzyszenie „Instytut Nowych Technologii” w Łodzi w ramach Inkubatora Innowacji finansowanego z projektu „Inkubacja innowacji społecznych w obszarze kształcenia ustawicznego osób dorosłych”, dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 z środków Europejskiego Funduszu Społecznego.