Dlaczego liście zmieniają swój kolor jesienią? – eksperyment KMO
Polska złota jesień jest niezwykle piękna. Różnobarwne liście rozświetlane promykami słońca sprawiają, że jest to jedna z najurokliwszych pór roku.
Dzieci z klubu KMO, "Mali odkrywcy" z PM nr 5 w Chełmie, postanowiły zbadać to zjawisko za pomocą eksperymentu, do którego wykorzystały:
- kolorowe liście
- nożyczki
- zmywacz do paznokci
- ręcznik papierowy
- 4 szklanki
- lupy
W celu pozyskania materiału do naszych badań (kolorowych liści) wybraliśmy się do Parku Miejskiego. Następnie dokonaliśmy wnikliwej obserwacji i segregacji liści. Po rozdrobnieniu ich za pomocą nożyczek, przełożyliśmy je do szklanek i ostrożnie dodaliśmy zmywacz do paznokci. Następnie do każdej szklanki włożyliśmy kawałek papierowego ręcznika i poczekaliśmy, co się stanie.
Barwy rozwarstwiły się i dokładnie było widać, że zielone liście ukrywają w sobie także żółte czy pomarańczowe fragmenty. Okazało się również, że sekret ich barw tkwi w świetle. Liście zawierają chlorofil, który jest odpowiedzialny za ich zielony kolor. Ze względu na coraz krótsze dni jego produkcja maleje. Uaktywniają się wtedy inne barwniki, które odpowiedzialne są za jesienną kolorystykę. Co ciekawe, są one w roślinach przez cały czas, jednak widoczne zaczynają być dopiero w momencie zmniejszenia się zawartości zielonego barwnika. Teraz "Mali odkrywcy" już wiedzą dlatego jesienią drzewa wyglądają tak kolorowo i pięknie.