Święto plonów – przedszkolne dożynki
Tradycje i obrzędy ludowe od lat są obecne w Przedszkolu Miejskim nr 8 w Chełmie. Pięciolatki przygotowały namiastkę takich dożynek.
Artyści zaprezentowali inscenizację dożynkową „Od ziarenka do bochenka”. W pięknie udekorowanym ogrodzie można było odnaleźć elementy związane z tradycją żniw, wyeksponowano dary ogrodów, sadów, znalazł się też prawdziwy snop zboża.
Dożynki wprowadziły dzieci w świat pracy rolnika, młynarza i piekarza oraz podkreśliły wartość chleba w życiu człowieka. Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o różne gatunki zbóż i wypieków. Przywiązanie dzieci do ziemi ojczystej można kształtować zapoznając je ze swoją miejscowością i ludźmi w niej żyjącymi. Poznając swoją okolicę, poznają jednocześnie tradycje ludowe, które przekazywane są przez jej mieszkańców.
Celem uroczystości było budzenie szacunku dla pracy rolników, do chleba i ocalenie pięknej tradycji ludowej. Nauczycielki ubrane były w stroje ludowe charakterystyczne dla naszego regionu, użyczone dzięki uprzejmości CHDK. Przy piosence „ Plon niesiemy plon” dzieci z poszczególnych grup złożyły na ręce Starościny – dyrektor Barbary Foryt, wykonane przez siebie wieńce z kwiatów, kosze z owocami i warzywami, jak również snop zboża oraz tradycyjny chleb dożynkowy, upieczony przez zaprzyjaźnioną piekarnię.
Przy dźwiękach ludowych melodii i przyśpiewek wesoło bawiły się wszystkie przedszkolaki – każda grupa oddzielnie, uczestnicząc w licznych konkursach sprawnościowych i zabawach ruchowych. Dzieci mogły też pokibicować swoim paniom, które chętnie i z gracją wykonywały zadania z pomidorem. Panie kibicowały dzieciom podczas zbierania ziemniaków na czas na wyznaczonym terenie. Wszyscy zdobyli nagrody – kosze owoców. Konkurencjom towarzyszył dobry humor i zabawa. Następnie w pięknym korowodzie prowadzonym przez grupę przebraną w stroje ludowe przeszliśmy do ogrodu przedszkolnego, gdzie Artyści zaprosili wszystkich do zabaw przy piosenkach ludowych z wiejskiego podwórka.
Obchodzenie dożynek w przedszkolu rozwija u dzieci potrzebę wiedzy o kulturze regionalnej i narodowej, uczy dzieci szacunku do pracy rolnika, żniwiarza, młynarza i piekarza, a także daje dzieciom dużo radości. Uwieńczeniem uroczystości było ognisko z pieczeniem ziemniaków, kiełbasek i jabłuszek. Uroczystość przygotowały i prowadziły nauczycielki Agata Szykuła i Bożena Komenda.
Relację przygotowała Agata Szykuła