Data publikacji: 12.10.2015
Autor: Teresa Kozioł

Relacja z III Forum Nauczycieli Przedmiotów Humanistycznych "Dobre praktyki"

Podczas III Forum Nauczycieli Przedmiotów Humanistycznych, które miało miejsce 29 września 2015 r. w Oddziale chełmskim LSCDN, zgodnie z określonymi celami, zebrani nauczyciele poloniści szkół podstawowych i gimnazjów dzielili się wiedzą, w jaki sposób zapewnić wsparcie i podnieść efektywność kształcenia uczniów uzdolnionych oraz jak rozwijać kompetencje czytelnicze oraz upowszechniać czytelnictwo wśród dzieci i młodzieży.

Pierwszy punkt programu spotkania dotyczył  pracy z uczniem uzdolnionym po kątem przygotowania ich do konkursów przedmiotowych i tematycznych.

Teresa Kozioł przygotowała najważniejsze informacje na temat organizacji i programu merytorycznego konkursów z języka polskiego.

Nauczyciele, którzy w ubiegłym roku mieli uczniów – laureatów konkursu z języka polskiego dzielili się doświadczeniami z codziennej pracy:

Druga część spotkania dotyczyła rozwijania kompetencji czytelniczych oraz upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Teresa Kozioł omówiła znaczenie  motywowania uczniów do nauki i czytelnictwa, a także zaprezentowała opracowaną broszurkę w celu rozbudzania u czytelników inspiracji twórczych do rozwijania i wzbogacania własnych pomysłów związanych z organizowaniem konkursów tematycznych z języka polskiego: Konkursy tematyczne z języka polskiego”, przedstawiającą tematykę i wybrane zadania konkursów organizowanych w latach 1997/2001 w ODN Chełm, które cieszyły się ogromnym uznaniem nauczycieli i uczniów.

Bardzo interesujące prezentacje, z których można czerpać mnóstwo przykładów dobrych praktyk na temat doświadczeń w rozwijaniu czytelnictwa opracowali również nauczyciele:

Teresa Kozioł przedstawiła program spotkań w ramach Sieci współpracy i samokształcenia w roku szk. 2015/2016, w której uczestniczy 25 nauczycieli języka polskiego szkół podstawowych i gimnazjów.

W związku z realizacją kierunków polityki oświatowej państwa, a w tym m.in. rozwijaniem kompetencji czytelniczych oraz upowszechnianiem czytelnictwa wśród dzieci  i młodzieży, uczestnicy Forum wyszli z inicjatywą zorganizowania przez LSCDN Konkursu Czytelniczego dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjów okręgu Chełm (powiat Chełm, Krasnystaw, Włodawa) w roku szkolnym 2015/2016. Wkrótce zostanie opracowana literatura i  rozesłane szczegółowe informacje do dyrektorów szkół.

Opracowanie:
Teresa Kozioł, konsultant LSCDN Oddział w Chełmie

Komentarz (5)

Dodaj komentarz
 • Bardzo ciekawe prezentacje, dużo pomysłów, z których sama skorzystałam.Dziękuję.
  AnnRo
  2015/10/20 17:21
 • Bardzo ciekawe materiały. Gratuluję wszystkim występującym, praca Pań jest naprawdę ogromna. Na pewno pewne pomysły wykorzystam na swoich lekcjach.
  Ewelina28
  Szkoła Podstawowa nr 2 im. KEN
  2015/11/02 16:01
 • Cieszę się, że jest tak wielu nauczycieli, którzy dzielą się swym doświadczeniem. Dziękuję.
  Jaga2
  2015/11/04 18:57
 • Bardzo ciekawe spotkanie, cenne szczególnie propozycje działań i praktyk, które można wykorzystać we własnej pracy. Dziękuję.
  kawusia68
  2015/11/06 09:24
 • Gratuluję pomysłów, na pewno niektóre wykorzystam. Cieszę się, że są organizowane takie spotkania. Gratuluję pomysłu. Pozdrawiam.
  Maria02
  Szkoła Podstawowa nr2 Włodawa
  2015/11/09 18:26

Opcje strony

do góry