Podsumowanie wojewódzkich konkursów poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza
8 grudnia 2016 roku w Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli przy ulicy Dominikańskiej 5 odbyło się podsumowanie ogłoszonych przez Stowarzyszenie Nauczycieli Polonistów, Oddział w Lublinie, wojewódzkich konkursów (literacki i na prezentację multimedialną) poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.
Patronatem Honorowym objęli: Marszałek Województwa Lubelskiego, Pan Sławomir Sosnowski; Lubelski Kurator Oświaty, Pani Teresa Misiuk; Dyrektor LSCDN, Pan Andrzej Zieliński. W uroczystości podsumowania wzięli udział: Pani Grażyna Dziechciarz reprezentująca Lubelskie Kuratorium Oświaty, Pan Krzysztof Babisz reprezentujący LSCDN, członkowie SNaP.
Zastępca Dyrektora LSCDN, Pan Krzysztof Babisz, przywitał zebranych: Honorowych Gości, członków lubelskiego oddziału SNaP, nauczycieli i młodzież szkolną. Następnie zapoznał zebranych z listem od Pana Marszałka Województwa Lubelskiego i przekazał go Pani Bożennie Jankiewicz- przewodniczącej SNaP. Później zabrali głos zaproszeni goście. Pani wizytator, Pani Grażyna Dziechciarz, podziękowała organizatorom konkursów za cenną inicjatywę, nauczycielom i młodzieży za udział w przedsięwzięciu. Wykład na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza pt. Marie w życiu pisarza wygłosił Pan doktor Dariusz Kiszczak. Wystąpienie, ilustrowane prezentacją, zostało przyjęte z ogromnym zainteresowaniem przez obecnych nauczycieli i uczniów.
Następnie głos zabrała Bożenna Jankiewicz, która przypomniała genezę ogłoszenia konkursów i cele, jakimi kierowali się organizatorzy. Konkursy adresowane były do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Główne cele konkursów poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza to:
Poznanie życia i twórczości Henryka Sienkiewicza.
Odkrycie bogactwa uniwersalnych wartości tkwiących w utworach pisarza.
Kształtowanie postaw patriotycznych.
Aktywizowanie uczniów zdolnych do rozwijania twórczych pasji i pogłębiania własnych zainteresowań.
Zachęcenie uczniów do korzystania z różnych źródeł wiedzy w celu zdobycia niezbędnych wiadomości, uporządkowania wiedzy i twórczej parafrazy zgromadzonych materiałów.
W Wojewódzkim Konkursie Literackim mógł wziąć udział każdy uczeń szkoły podstawowej, gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej z województwa lubelskiego, który napisał samodzielnie twórczą pracę na jeden z zaproponowanych tematów:
Tematy dla uczniów
szkoły podstawowej:
Wyobraź sobie swoje spotkanie z wybranym bohaterem „W pustyni i w puszczy”. Opisz je w dowolnej formie /kartka z pamiętnika, opowiadanie, list../.
Wykonaj album tematyczny na temat wyprawy Stasia Tarkowskiego.
Tematy dla uczniów gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych:
Henryk Sienkiewicz był orędownikiem walki o wolną Polskę. Podczas wystąpienia w Sztokholmie twórca powiedział: „Głoszono ją umarłą, a oto jeden z tysiącznych dowodów, że ona żyje! Głoszono ją podbitą, a oto nowy dowód, że umie zwyciężać!”. Zredaguj pisemne wystąpienie lub esej na temat postawy patriotycznej pisarza i bohaterów jego książek.
Która powieść Henryka Sienkiewicza jest Ci szczególnie bliska i dlaczego? Rozprawka lub wywód argumentacyjny.
W Wojewódzkim Konkursie na prezentację multimedialną na temat życia i twórczości Henryka Sienkiewicza mógł wziąć udział każdy uczeń gimnazjum i szkoły ponadgimnazjalnej z województwa lubelskiego, który przygotował prezentację na jeden z zaproponowanych tematów:
1. Podróże Henryka Sienkiewicza.
2. Bohaterowie lektur szkolnych z utworów Sienkiewicza.
3. Kobiety w życiu H. Sienkiewicza.
4. Postacie historyczne w twórczości H. Sienkiewicza.
5. Powieści H. Sienkiewicza na ekranie.
Jury w składzie:
1.Bożenna Jankiewicz – nauczycielka języka polskiego w szkole ponadgimnazjalnej, przewodnicząca lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów.
2. Ewa Janiszewska- nauczycielka języka polskiego w szkole podstawowej i gimnazjum.
3. Anna Zielińska - nauczycielka języka polskiego w gimnazjum, lubelski oddział SNaP (wiceprzewodnicząca).
4. Wiktor Serafin - nauczyciel języka polskiego w szkole ponadgimnazjalnej, członek zarządu lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów przyznało nagrody i wyróżnienia w konkursach poświęconych życiu i twórczości Henryka Sienkiewicza.
Galeria zdjęć z uroczystości.
Pełna informacja o wojewódzkich konkursach sienkiewiczowskich w załączniku.