Centrum LSCDN

Konkursy pozostałe

Ogólnopolski konkurs "Ludzie Kresów: opowieści nieznane"

Muzeum Narodowe w Lublinie zaprasza uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych do udziału w ogólnoplskim konkursie "Ludzie Kresów: opowieści nieznane". Termin nadsyłania prac do 31 października 2021.

                        

Poznajmy niezwykłe losy ludzi Kresów!

Każdy człowiek tworzy własną niepowtarzalną historię. Losy poszczególnych osób zbiegają się, krzyżują, mijają, oddziałują na siebie. Wiele z nich z upływem czasu ulega zapomnieniu, zwłaszcza gdy dana osoba zmieni miejsce zamieszkania. Wyjeżdża – i co potem?

Kresy, czyli tereny na wschód od Polski, niegdyś należące do niej, są miejscem, gdzie historia zmusiła mieszkańców do wyjazdu. Jak potoczyły się ich losy? Dokąd trafili? Z kim się spotkali, a z kim rozstali?

Zapytaj babcię, dziadka, a może dalszych krewnych czy sąsiadów o Kresy. Poznaj niezwykłe historie – czasem trudne, czasem radosne – jakie mają do opowiedzenia ludzie, których spotykasz, ale którzy nie są „stąd”. A może usłyszałeś o ciekawej postaci w Internecie czy telewizji? Te historie, być może dotąd bliżej nieznane, są warte opowiedzenia.

ZADANIE KONKURSOWE: Należy odnaleźć osoby pochodzące z Kresów, np. wśród członków rodziny, sąsiadów, znajomych. Należy możliwie dogłębnie poznać ich losy, a następnie przedstawić w formie pracy plastycznej lub cyfrowej pracy wizualnej historię życia tych osób na Kresach oraz ich migracji na obecne tereny Polski.

Kategorie wiekowe:

      klasy 1–3
      klasy 4–8
      szkoły ponadpodstawowe

Forma prac:

    praca plastyczna (np. album, komiks, rysunek, obraz)
    cyfrowa praca wizualna (np. reportaż, animacja, wywiad, film)

Nagrody: czytniki e-booków, gry planszowe i wejściówki do Muzeum Narodowego w Lublinie.   

REGULAMIN [Dokument PDF (377 KB)]

OŚWIADCZENIE [Dokument PDF (274 KB)]

KARTA ZGŁOSZENIA [Dokument PDF (338 KB)]

PLAKAT w formacie A4 [Dokument PDF (9,0 MB)].

  Więcej info:

   

Opcje strony

do góry