Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 13.10.2023
Autor: LSCDN

List Ministra Edukacji i Nauki
z okazji Dnia Edukacji Narodowej

Szanowni Państwo Dyrektorzy, Nauczyciele i Wychowawcy, Przedstawiciele Oświaty,

dokładnie 250 lat temu reformatorzy oświaty skupieni wokół Komisji Edukacji Narodowej powołali Stan Akademicki. Tworząc podstawy zawodu nauczyciela, podkreślali rangę tego urzędu, a przede wszystkim doniosłość powierzonej misji, która miała na celu nie tylko przekazywanie wiedzy, lecz także wychowywanie wzorowych obywateli Rzeczypospolitej.

Komisja wyjaśniała, że „cokolwiek stanowi szczęśliwość szczególną człowieka (…); cokolwiek składa się na szczęśliwość publiczną (…) – to wszystko jest rzeczą edukacji i celem starań nauczyciela”.

Szanowni Państwo, doceniam, że dziś, po tak wielu latach od utworzenia tej profesji, nadal jest ona szlachetną służbą publiczną opartą na ideałach wytyczonych przez KEN. Pragnę wyrazić uznanie dla pasji, zaangażowania, ale też trudu wkładanego w wypełnianie tak szczególnego powołania. Cieszę się, że wychodząc naprzeciw wyzwaniom nowoczesnej edukacji, jednocześnie pozostają Państwo strażnikami wyjątkowego depozytu, jakim są tradycje, obyczaje i kultura naszego narodu. Z całego serca dziękuję za formowanie u ludzi młodych postaw patriotycznych, obywatelskich i społecznych. Całokształt podejmowanych przez Państwa działań – zarówno edukacyjnych, jak i wychowawczych – budzi mój szczery podziw.

Z okazji Dnia Edukacji Narodowej niech będzie mi wolno złożyć Państwu najserdeczniejsze życzenia oraz wyrazy głębokiego szacunku. Miło mi, że to wyjątkowe święto stało się dogodną okazją do uhonorowania każdego z Państwa okolicznościową nagrodą pieniężną. Wszystkim nauczycielom, wychowawcom, pedagogom i pracownikom oświaty z całego serca życzę dumy i radości z dotychczasowych osiągnięć, inspiracji do podejmowania kolejnych wyzwań, jak również wszelkiej pomyślności.

Z wyrazami szacunku

Przemysław Czarnek

     

Opcje strony

do góry