Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 15.06.2022
Autor: Dariusz Kiszczak

"Królewskie wakacje" - w banku i bibliotece dla dzieci i młodzieży

Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie, Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie oraz Polskie Towarzystwo Numizmatyczne Oddział w Lublinie zapraszają dzieci i młodzież na zajęcia „Królewskie wakacje” w dniach od 27 czerwca do 29 lipca 2022 r.

Narodowy Bank Polski Oddział Okręgowy w Lublinie zaprasza dzieci i młodzież do wspólnego poszukiwania polskich władców w świecie numizmatyki. 

     

Historia Polski zapisała się na monetach i banknotach z epoki, ale równie dobrze można jej szukać na współczesnych pieniądzach obiegowych i kolekcjonerskich. W siedzibie Oddziału NBP w Lublinie prezentowana będzie wystawa „Królewskie portrety”, na której pojawią się dwie serie kolekcjonerskie monet srebrnych: „Poczet książąt i królów polskich”, „Skarby Stanisława Augusta” oraz zestaw banknotów obiegowych „Władcy polscy”.  W czasie zajęć dzieci będą m.in. porównywać portrety królewskie na poszczególnych eksponatach, poznawać sylwetki wybranych władców oraz ich dokonania dla historii Polski. Dzieci poznają także znaczenie słów: awers, rewers, nominał  oraz wezmą udział w  błyskawicznym kursie rozpoznawania autentyczności polskich banknotów.

Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie w roku 2022 obchodzi 115. rocznicę swojego powstania (1907). Dzieje Biblioteki od roku 1939 złączone są z historią gmachu znajdującego się przy ul. Narutowicza 4 (wcześniej, w latach 1907-1939, Biblioteka miała inne lokalizacje). Z okazji jubileuszu do Biblioteki zostanie sprowadzona kopia obrazu (w rozmiarach oryginału) „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki. Obrazy Matejki - „Bitwa pod Grunwaldem” i „Kazanie Skargi” - były w pierwszych latach II wojny światowej przechowywane w gmachu należącym obecnie do Biblioteki. Autorem kopii jest Ireneusz Rolewski. Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 15 lipca 2022 r.

    

Z tej to okazji Biblioteka zaprasza dzieci i młodzież do poznania faktów z historii Polski – bitwy pod Grunwaldem, a także dziejów obrazu „Bitwa pod Grunwaldem” Jana Matejki, w tym wątku ukrywania obrazu Matejki w czasie II wojny światowej w Lublinie. Wakacyjną lekcję historii  kończyć będzie konkurs z nagrodami książkowymi na temat wiedzy o postaciach z obrazu Matejki.

Z serdecznym zaproszeniem
Ewa Hadrian
 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna
im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie
ul. Narutowicza 4
20-950 Lublin
81-528-74-17, 81-528-74-37
wbp.lublin.pl

Więcej info: WBP

Opcje strony

do góry