Centrum LSCDN

Lublin

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 10.09.2021
Autor: Dariusz Kiszczak

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Antoniego Norberta Patka

29 sierpnia 2021 w miejscowości Piaski Szlacheckie w gminie Gorzków w powiecie krasnostawskim w województwie lubelskim odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Antoniego Norberta Patka, współtwórcy legendarnej marki luksusowych zegarków mechanicznych Patek Philippe, znanych i cenionych na świecie.

             

W wydarzeniu wzięli udział między innymi Członek Zarządu Województwa Lubelskiego Sebastian Trojak, wiceambasador Konfederacji Szwajcarskiej Matthias Dettling i poseł na Sejm Teresa Hałas.

Antoni Norbert Patek herbu Prawdzic urodził się 14 czerwca 1812 roku. Niedawne ustalenia potwierdzają, że miejscem jego narodzin był dom pod numerem 17 w Piaskach Szlacheckich w województwie lubelskim. W młodym wieku Patek stracił ojca. Będąc nastolatkiem wziął udział w powstaniu listopadowym, podczas którego został ranny. Za swoje dokonania został w 1831 roku odznaczony Krzyżem Złotym Orderu Virtuti  Militari.

       

Po powstaniu Patek wyemigrował do Francji, a stamtąd do Genewy w Szwajcarii. Tam założył firmę, zajmującą się oprawianiem mechanizmów zegarków w ozdobne koperty. Z czasem wraz z Franciszkiem Czapkiem założył manufakturę zegarków. Gdy umowa z Czapkiem wygasła, Patek wszedł w spółkę z Adrienem Philippem, francuskim zegarmistrzem, tworząc znaną pod tą nazwą po dziś dzień markę Patek-Philippe, która szybko stała się jedną z najbardziej prestiżowych i luksusowych na świecie – jej produktami zachwyciła się sama królowa Wiktoria. Wśród posiadaczy zegarków Patka można wymienić także Marię Skłodowską-Curie, Piotra Czajkowskiego, Alberta Einsteina, Walta Disneya, papieża Leona XIII czy Duke’a Ellingtona.     

Ambasador Dettling podkreślił w swoim wystąpieniu trzy wartości, którymi Antoni Patek kierował się w swojej pracy: perfekcjonizm – każdy zegarek jest najwyższej jakości, innowacyjność – firma posiada dzisiaj prawa do około 70 patentów, i tradycja.

  • Patek Philippe
    Patek Philippe
  • Patek Philippe
    Patek Philippe
  • Patek Philippe
    Patek Philippe

Info: 

Opcje strony

do góry