Centrum LSCDN

Biała Podlaska

Data publikacji: 14.05.2021
Autor: Barbara Wysokińska

Patron roku 2021 – Kardynał Stefan Wyszyński

W roku 2021 przypada 120. rocznica urodzin i 40. rocznica śmierci jednego z największych Polaków XX wieku – Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego.

Sejm już w listopadzie 2020 r. postanowił, że kard. Stefan Wyszyński będzie patronem roku 2021. W gronie patronów tego roku znaleźli się również: Stanisław Lem, Cyprian Kamil Norwid, Krzysztof Kamil Baczyński oraz Tadeusz Różewicz. 2021 jest także rokiem Konstytucji 3 Maja.

W uchwale sejmowej każdy z patronów został opisany stosownym uzasadnieniem.                            
W dokumencie tym podkreślono, że kard. Wyszyński był głosicielem uniwersalnych wartości chrześcijańskich i mężem stanu. Występował w imieniu Ojczyzny, domagając się od komunistycznych władz poszanowania wolności religijnej i broniąc polskiej kultury.                          
W tekście przypomniano, że kard. Wyszyński podkreślał konieczność zrozumienia znaczenia wolności Narodu, która dla każdego obywatela winna być wielkim dobrem i rzeczywistą własnością.

Zapraszamy do zapoznania się z biografią, działalnością oraz innymi tematycznymi materiałmi.

 

Materiały w formie załącznika:

Prymas Polski kard. Stefan Wyszyński

Materiały zgromadzone i przesłane przez uczestników kursu Wychowanie do wartości  w nauczaniu religii prowadzonego przez LSCDN o. Biała Podlaska

Opcje strony

do góry