Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności w Lublinie
W czwartek, 26 marca 2026 roku, w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się podniosła uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych – Krzyży Wolności i Solidarności. Wydarzenie, przygotowane przez Oddział Instytutu Pamięci Narodowej w Lublinie, zostało zorganizowane w związku z 45. rocznicą rejestracji Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.
Uroczystość odbyła się pod Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Karola Nawrockiego. Odznaczenia, nadawane przez Prezydenta na wniosek Prezesa IPN, są wyrazem najwyższego uznania dla działaczy opozycji antykomunistycznej z lat 1956–1989, którzy swoją odwagą i determinacją przyczynili się do odzyskania przez Polskę suwerenności.
W wydarzeniu udział wziął pracownik LSCDN, pan Zbigniew Furman, który reprezentował Dyrektora Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli Panią Joannę Soboń. Pan Zbigniew Furman odznaczenie za swoją działalność na rzecz wolnej i demokratycznej Polski otrzymał w 2017 roku.
W wydarzeniu uczestniczyły Damy i Kawalerowie Krzyża Wolności i Solidarności z regionu lubelskiego wraz z rodzinami.
