Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli

Relacje

Aktualnie znajdujesz się na:

Data publikacji: 29.05.2025
Autor: LSCDN

Bełżec - pierwszy ośrodek natychmiastowej zagłady utworzony w ramach akcji „Reinhardt”

W poniedziałek, 26 maja, w Muzeum i Miejscu Pamięci w Bełżcu, powstałym na terenie byłego, niemieckiego obozu zagłady, odbyła się konferencja edukacyjna dla nauczycieli oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Oddział Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Zamościu we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Zamościu. Honorowy patronat nad konferencją objął Marszałek Województwa Lubelskiego, Jarosław Stawiarski.

Konferencję otworzyła dyrektor Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Joanna Soboń oraz kierownik Sekcji ds. obsługi Zwiedzających i Edukacji Muzeum i Miejsca Pamięci w Bełżcu, dr Ewa Koper. Zgromadzonych gości, nauczycieli oraz uczniów II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej w Zamościu oraz  II Liceum Ogólnokształcącego  im. gen. W. Sikorskiego w Tomaszowie Lubelskim przywitał wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego, Krzysztof Gałaszkiewicz, który odczytał list gratulacyjny przewodniczącego Sejmiku, prof. dra hab. Mieczysława Ryby, skierowany zarówno do organizatorów, jak i uczestników konferencji.

Dyrektor LSCDN podkreśliła wagę odpowiedzialności za przekazywanie prawdy o tragedii, jaka się tu rozegrała. Muzeum w Bełżcu to nie tylko miejsce pamięci, ale również ważny ośrodek edukacyjny, kształtujący świadomość historyczną. Niech ta konferencja będzie żywą lekcją, która uczy o ofierze, odwadze i pamięci historycznej – powiedziała Joanna Soboń.

Dr Ewa Koper zaprezentowała działalność Muzeum w zakresie edukacji historycznej. Wprowadziła słuchaczy, a szczególnie młodzież, w nastrój pełen powagi i hołdu dla pomordowanych w tym miejscu Żydów. Podkreśliła, że to właśnie pamięć pielęgnowana przez edukację jest kluczem do budowania wspólnoty.

Młodzież wzięła udział w warsztatach poświęconych deportacjom, poznała mechanizmy funkcjonowania obozu oraz sylwetki jego ofiar i ocalałych. Nauczyciele zaś zwiedzali teren byłego obozu, poznając jego historią oraz proces tworzenia miejsca pamięci. Uczestniczyli również w spotkaniu poświęconym życiu mieszkańców Bełżca w czasie funkcjonowania obozu.

Konferencja miała charakter nie tylko edukacyjny, ale również moralny i duchowy. Połączyła pokolenia wokół wspólnej idei szacunku oraz budowania przyszłości opartej na prawdzie i człowieczeństwie.

Historia staje się bardziej namacalna i nabiera innego wymiaru, gdy uczymy się jej w miejscach, gdzie się wydarzyła. Muzeum i Miejscem Pamięci w Bełżcu oferuje wyjątkową przestrzeń do edukacji w formie lekcji muzealnych, warsztatów historycznych, seminariów edukacyjnych dla nauczycieli.

Zachęcany do zapoznania się z ofertą edukacyjną i działalnością  Muzeum na stronie internetowej: www.belzec.eu.

Opcje strony

do góry