XXIX Lubelskie Forum Nauczycieli Języków Obcych
23 listopada 2024 r. w klimatycznych murach Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli odbyło się XXIX Lubelskie Forum Nauczycieli Języków Obcych. Tegoroczne wydarzenie, którego mottem jest „Teachers for Teachers – Practitioners’ Forum”, po raz pierwszy zaadresowane było do nauczycieli wszystkich języków obcych.
Forum zgromadziło ponad 80 uczestników, którzy mogli wymienić się doświadczeniami i poszerzyć swoje zawodowe kompetencje. Część uczestników wzięła udział w Forum stancjonarnie, a część skorzystała z możliwości udziału online.
Program pełen inspiracji:
Forum otworzył Pan Jacek Misiuk, Wicedyrektor Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, który podkreślił wagę wzajemnej współpracy w środowisku nauczycieli języków obcych. Pan Misiuk, jako historyk, przypomniał o tradycyjnej wielokulturowości i wielojęzyczności Lublina jako miasta o bogatym dziedzictwie różnorodności. Podkreślił również, że Forum doskonale wpisuje się w te tradycje.
Następnie uczestnicy mieli okazję wysłuchać sześciu prezentacji:
- Anna Nakonieczna-Wiącek z Europejskiego Instytutu Rozwoju Umiejętności przedstawiła wystąpienie pt. „Zanurzeni w rozmowie – jak zaangażować uczniów w konwersacje”. Skupiła się na metodach zwiększania aktywności językowej uczniów poprzez kreatywne i angażujące techniki, które wspierają rozwój płynności w mówieniu.
- Magdalena Borowiec ze Szkoły Podstawowej im. Powstańców Styczniowych w Fajsławicach w prelekcji pt. „Angielski na wesoło: sprawdzone metody pracy z maluchami” zaprezentowała metody pracy z młodszymi dziećmi, które łączą naukę języka z zabawą, rozwijając w ten sposób zainteresowanie językiem już od najmłodszych lat.
- Monika Szwed z I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaja Kopernika w Parczewie podzieliła się swoimi doświadczeniami w wystąpieniu pt. „A small change, big differences”. Pokazała, jak nawet drobne zmiany w metodach nauczania mogą przynieść ogromne efekty w nauce języków obcych.
- Dr Anna Pado z Zakładu Lingwistyki Stosowanej UMCS oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Jana III Sobieskiego w Lublinie w prelekcji pt. „Robię błędy, ale mówię – strategie kształtowania poprawności w doświadczeniu ucznia i nauczyciela” skupiła się na błędach językowych jako naturalnym elemencie nauki. Przekazała praktyczne strategie, jak pracować nad poprawnością językową bez utraty motywacji uczniów.
- Joanna Poleszak ze Szkoły Podstawowej nr 57 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie zaprezentowała wystąpienie pt. „Dodaj mi skrzydeł. O roli nauczycieli języków obcych w procesie nauczania języka polskiego uczniów cudzoziemskich”. Prezentacja była wzruszającym i pełnym refleksji spojrzeniem na wyzwania i możliwości w pracy z uczniami wielojęzycznymi.
- Agnieszka Szcześniak również ze Szkoły Podstawowej nr 57 im. Jana Kochanowskiego w Lublinie zakończyła cykl prezentacji wystąpieniem pt. „Uczeń w potrzebie – jak nie zgubić ucznia za podstawą programową”. Pani Agnieszka, która oprócz roli nauczyciela języka angielskiego pełni również funkcję dyrektora szkoły, zachęcała do wychodzenia poza schematy w nauczaniu. Podkreśliła, że podstawa programowa nie tylko nie stanowi przeszkody, ale wręcz zaleca realizację takich zadań.
Zakończenie z miłym akcentem:
Forum zakończyło się podsumowaniem, podczas którego uczestnicy dzielili się swoimi wrażeniami i refleksjami. Tradycyjnie prelegentów nagrodzono upominkami ufundowanymi przez wydawnictwa językowe Macmillan i Oxford University Press. Obyło się także losowanie upominków dla nauczycieli zgromadzonych w siedzibie LSCDN, które wprowadziło radosną atmosferę i podkreśliło integracyjny charakter wydarzenia.
Wrażenia uczestników:
XXIX Forum było prawdziwym świętem wymiany doświadczeń i inspiracji. Uczestnicy wychodzili z głowami pełnymi nowych pomysłów i motywacją do wprowadzania zmian w swoich klasach. Wydarzenie było kolejnym dowodem na to, jak ważne i owocne jest dzielenie się praktyką między nauczycielami.