Metodyczna konferencja czytelnicza o bibliotekach szkolnych
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. KEN w Lublinie, Lubelskie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz doradcy metodyczni dla nauczycieli bibliotekarzy Aneta Szadziewska i Joanna Tarasiewicz zapraszają na konferencję „Biblioteka - centrum wszystkiego” z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Już 13 października, zapraszamy do zapisywania się na wydarzenie!
Termin i rejestracja
Wydarzenie odbędzie się 13 października 2022 roku w godz. 16:00-19:00 na platformie Teams
Udział w konferencji jest bezpłatny, zapisy poprzez formularz:
https://forms.gle/Jv4zpJS2xSeRHbxK9
Dostęp do konferencji
MS Teams (nie wymaga logowania):
Program
16:00-16:10 Powitanie uczestników - Barbara Rzeszutko, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. KEN i Krzysztof Staruch, dyrektor Lubelskiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
16:10-16:40 Magdalena Brewczyńska, edukatorka, trenerka kompetencji medialnych i cyfrowych, ekspertka w Ośrodku Rozwoju Edukacji. Redaktorka kwartalnika „Kompetentny Nauczyciel”. Autorka i realizatorka programów szkoleniowo-rozwojowych skierowanych do oświaty, projektów unijnych, ogólnopolskich i wojewódzkich. Specjalizuje się w tematyce związanej z wdrażaniem networkingu jako formy rozwoju zawodowego oraz propagowaniu różnorodności i przywództwa włączającego.
W poszukiwaniu równowagi – czyli między światem cyfrowym, hybrydowym i analogowym
16:40-17:10 Wioletta Matusiak, nauczycielka, trenerka, facylitatorka metody design thinking, w zespole edukacji Wikimedia Polska odpowiedzialna za szkolenia oraz współpracę z nauczycielami i nauczycielkami oraz realizację projektu Wikiteka. Wikiteka to projekt rozwojowy skierowany na podnoszenie kompetencji cyfrowych nauczycieli bibliotekarzy i nauczycielek bibliotekarek w oparciu o diagnozę potrzeb środowiska. W tym celu został opracowany raport z badania sytuacji nauczycieli i nauczycielek pracujących w polskich bibliotekach szkolnych.
Serce Szkoły
17:10-17:40 Anna Haman, absolwentka bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Aktualnie bibliotekarka w CLVI LO Integracyjnym "Przy Łazienkach Królewskich" w Warszawie. W międzyczasie kierowniczka Księgarni Podróżnika, bibliotekarka w The British School i Zespole Szkół nr 16 STO, przewodnik miejski po Warszawie, dorywczo redaktorka i tłumaczka w specjalistycznych wydawnictwach. Autorka artykułów dla "Biblioteki w Szkole" oraz przewodnika po okolicach Warszawy dla narciarzy.
Po co szkole biblioteka – między teorią a praktyką
17:40-17:50 Przerwa
17:50-18:20 Justyna Rudomina i Monika Jabłuszewska , bibliotekarki ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Suchym Lesie. Blogerki aktywnie działające również na Instagramie, Facebooku i YouTube. Ich pasją jest nieustanna promocja czytelnictwa. Od 2019 jako trenerki Szkoły Ćwiczeń w Suchym Lesie inspirują nauczycieli do tego, by różnorodnie i nowatorsko pracować z uczniami. Twórczynie bibliotecznego studia filmowego „Czytanie ma moc”, które poprzez video i sporą dawkę humoru pozwala dotrzeć do młodego odbiorcy.
Centrum wszystkiego. Subiektywna koncepcja biblioteki szkolnej
18:20-18:50 Iwona Pietrzak Płachta, z wykształcenia bibliotekoznawca, a z zamiłowania bibliotekarz szkolny. W zawodzie od 21 lat. Pomysłodawczyni zamiany biblioteki szkolnej ZSP w Pliszczynie w Wypożyczalnię Skrzydeł. Ze swoją biblioteką uhonorowana w 2022 r. nagrodą im. Janusza Korczaka, za stworzenie w podlubelskiej szkole wyjątkowej biblioteki i centrum szkolnego życia oraz wdrażanie korczakowskich idei. Wielokrotna laureatka konkursu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Mistrz Promocji Czytelnictwa”. Wyróżniona nagrodą Wójta Gminy Wólka dla osób, których działalność wspiera mieszkańców i przyczynia się do rozwoju gminy. Nominowana do nagrody Nauczyciel Roku 2022.
Biblioteka musi być jakaś - o tożsamości biblioteki szkolnej
18:50-19:00 Podsumowanie konferencji i pożegnanie uczestników