Centrum LSCDN
WAI3
-
serwis mobilny
-
dodaj do ulubionych
-
mapa serwisu
Centrum LSCDN
Centrum LSCDN
BIP
RODO
Spotkania doradców z nauczycielami
Moodle
Centrum Wymiany Wiedzy
Lifelong Learning Programme
FMP
Grosik
Noclegi

Informacje różne

02.07.2018
Dariusz Kiszczak

'Gdyby nie Benni' - wystawa w Parku Zdrojowym w Nałęczowie

Galeria plenerowa na skwerze przy ul. Chopina i 1 Maja w Nałęczowie. Od 24 kwietnia do końca listopada br. Polski lekarz laryngolog; powstaniec styczniowy, działacz społeczny i gospodarczy; krzewiciel kultury i sztuki; wieloletni ordynator oddziału chirurgicznego w Szpitalu Dzieciątka Jezus w Warszawie; lekarz w Uzdrowisku w Nalęczowie, współzałożyciel i pierwszy redaktor czasopisma 'Medycyna'.

O doktorze Bennim mówi się w Nałęczowie zasadniczo w dwóch kontekstach. Po pierwsze, wspomina się go, opowiadając o związkach Bolesława Prusa z Nałęczowem. Wiadomo, że cierpiący na agorafobię pisarz przyjechał na wodnistą kurację do Nałęczowa właśnie dzięki doktorowi Benniemu. Po drugie, postać doktora-filantropa pojawia się, gdy mówimy o zakopiańskiej kaplicy na Armatniej Górze, którą ufundowała wdowa po nim – Ludwika Benni. Ponadto znawcy historii nałęczowskich szkół wymieniają Benniego jako inicjatora budowy obiektu zwanego dziś 'Starówką', niegdyś 'Szkołą w wąwozach', gdzie mieściła się placówka prowadzona przez Towarzystwo Popierania Przemysłu Ludowego.

To tylko trzy fakty z życia wyjątkowego człowieka - dra Karola Abrahama Henryka Benniego. Tworzące wystawę plansze to próba opowiedzenia o jego pracy: zawodowej, społecznej, patriotyzmie oraz nieustannych działaniach na rzecz rozwoju rzemiosła i przemysłu ludowego, szkolnictwa zawodowego. Gdyby nie Benni nie byłoby może budynku 'Zachęty', pomnika Mickiewicza w Warszawie, nie byłoby Prusa w Nałęczowie…

Powstaniec styczniowy w oddziale gen. Mariana Langiewicza, emisariusz Komitetu Paryskiego, działacz emigracyjny w Paryżu. 

Info Muzeum Lubelskie

Bookmark and Share
Drukuj
pdf
Poleć stronę
Wstecz
Możesz skorzystać też z opcji:

Logowanie

W celu zapisania się na kurs musisz się zalogować.


Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta:

Zarejestruj nowy profil