Centrum LSCDN
WAI3
-
serwis mobilny
-
dodaj do ulubionych
-
mapa serwisu
Centrum LSCDN
Centrum LSCDN
BIP
RODO
Spotkania doradców z nauczycielami
Moodle
Centrum Wymiany Wiedzy
Lifelong Learning Programme
FMP
Grosik
Noclegi

Informacje różne

25.06.2018
Dariusz Kiszczak

Wystawa '– 7 – 13' Nelly Agassi w Galerii Labirynt (Plaza) w Lublinie

Galeria Labirynt | Plaza, ul. Lipowa 13 (wejście od ul. Ofiar Katynia). Wystawa czynna do 20.07.2018 (wt.-niedz., godz. 12.00-19.00). Wstęp wolny. Dla Nelly Agassi przeznaczenie współczesnego budynku stało się punktem wyjścia do analizy problemu konsumpcjonizmu, który według niej wiąże się z uczuciem pustki i chęcią przezwyciężenia poczucia straty.

Wystawa – 7 – 13 – jest wynikiem namysłu artystki nad historią i miejscem, w którym usytuowana jest siedziba Galerii Labirynt Plaza. Inspiracją dla Nelly Agassi stało się pierwotne przeznaczenie terenu przy ulicy Lipowej i późniejsza zmiana jego charakteru, ale przede wszystkim zacieranie się pamięci o historii tej przestrzeni. W 1939 roku w tym miejscu, w pierwszych miesiącach okupacji hitlerowskiej, SS utworzyło obóz, w którym do jesieni 1943 roku niemieccy naziści zmuszali do pracy więźniów cywilnych i żołnierzy pochodzenia żydowskiego. Był to najdłużej funkcjonujący obóz pracy na Lubelszczyźnie, pełniący także funkcję obozu karnego i przejściowego: przeprowadzano w nim m.in. selekcje więźniów, pozostawiając wyłącznie osoby zdolne do pracy. W 1941 roku obóz przejęły Niemieckie Zakłady Zaopatrzenia – DAW, w wyniku czego nastąpiła rozbudowa całego kompleksu – wyodrębniono część produkcyjną oraz kwatery dla więźniów w formie równolegle usytuowanych baraków.

Historia i przeznaczenie miejsca do czasów nam współczesnych zmieniały się kilkakrotnie. Po wojnie teren pozostawał własnością wojska, natomiast w latach 60. oddany został do celów handlowych – w pozostałych z czasów wojny barakach otwarto sklepy i komisy, a także pracownie artystyczne.

Nelly Agassi (ur. 1973, Izrael) – artystka multimedialna, wykonuje performanse, wideo, instalacje i rysunki. Zajmuje się działaniami związanymi z ciałem i przestrzenią. Prace artystki prezentowane były m.in.: w The Israel Museum i Tel Aviv Museum of Art w Izraelu, a także w Arts Club of Chicago, w Galerii Foksal oraz w Zachęcie – Narodowej Galerii Sztuki.

Info Galeria Labirynt

Bookmark and Share
Drukuj
pdf
Poleć stronę
Wstecz
Możesz skorzystać też z opcji:

Logowanie

W celu zapisania się na kurs musisz się zalogować.


Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta:

Zarejestruj nowy profil