Centrum LSCDN
WAI3
-
serwis mobilny
-
dodaj do ulubionych
-
mapa serwisu
Centrum LSCDN
Centrum LSCDN
BIP
RODO
Spotkania doradców z nauczycielami
Moodle
Centrum Wymiany Wiedzy
Lifelong Learning Programme
FMP
Grosik
Noclegi

Informacje różne

24.05.2018
Dariusz Kiszczak

Wystawa 'Czas na Niepodległą' w Muzeum Lubelskim

Brawurowe bitwy, wizerunki wybitnych dowódców, wstrząsające oblicza wojny i jej tragiczne następstwa, ponad 200 dzieł sztuki, obrazów, rysunków i grafik, ale także przedmiotów rzemiosła artystycznego, medali, militariów i dokumentów z największych muzeów w Polsce prezentuje najnowsza wystawa na Zamku Lubelskim. Zamek Lubelski, 21 kwietnia - 8 lipca 2018. Oprowadzania kuratorskie po wystawie w każdą sobotę i niedzielę o godz. 10.00 i 12.00.

Odzyskanie wolności w 1918 roku postrzegano w kategoriach cudu. Wystawa Czas na Niepodległą to fascynująca opowieść o trwającej ponad 100 lat historii polskich zmagań niepodległościowych opowiedziana za pomocą obrazów. Począwszy od I rozbioru Polski poprzez epopeję Napoleońską, okres powstań: Kościuszkowego, listopadowego, styczniowego po poprzedzającą wolnościową euforię I Wojnę Światową, historia Polski jeszcze nigdy nie była ukazana w tak przystępny sposób.

Na ekspozycji znalazły się prace znanych i wybitnych malarzy: Aleksandra Orłowskiego, Juliusza Kossaka, Januarego Suchodolskiego, Piotra Michałowskiego, Artura Grottgera, Jana Matejki, Adama Chmielowskiego, Maksymiliana Gierymskiego, Jacka i Rafała Malczewskich, Vlastimila Hofmana, Jana Styki, Leopolda Gottlieba, Wojciecha i Jerzego Kossaków, Witkacego i wielu innych.

Zgromadzone na wystawie prace pochodzą m.in. z Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Warszawy, Muzeum Okręgowego w Toruniu,Muzeum Okręgowego w Radomiu, Muzeum Okręgowego w Rzeszowie oraz ze zbiorów własnych Muzeum Lubelskiego w Lublinie.

Więcej info Muzeum Lubelskie

Bookmark and Share
Drukuj
pdf
Poleć stronę
Wstecz
Możesz skorzystać też z opcji:

Logowanie

W celu zapisania się na kurs musisz się zalogować.


Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta:

Zarejestruj nowy profil