Centrum LSCDN
WAI3
-
serwis mobilny
-
dodaj do ulubionych
-
mapa serwisu
Centrum LSCDN
Centrum LSCDN
BIP
Spotkania doradców z nauczycielami
Moodle
Centrum Wymiany Wiedzy
Lifelong Learning Programme
FMP
Grosik
Noclegi

Informacje różne

01.03.2018
Dariusz Kiszczak

Więzienie na Zamku Lubelskim. Wystawa stała w baszcie Zamku Lubelskiego

Muzeum Lubelskie w Lublinie z okazji 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przypomina powojenną historię Więzienia na Zamku Lubelskim. W zamkowej baszcie jest prezentowana wystawa stała poświęcona pamięci więźniów Zamku.

Po uwolnieniu Lublina spod okupacji niemieckiej i wkroczeniu Armii Czerwonej więzienie na Zamku Lubelskim stało się miejscem odosobnienia i zagłady dla ludzi uznanych za przeciwników nowej władzy. W sierpniu 1944 r. na zamku zorganizowano polityczne więzienie karno-śledcze podległe NKWD. Wszystkie rozprawy w tym okresie odbywały się w więzieniu, w sali rozpraw na I piętrze. Wyroki śmierci były zatwierdzane dzień po rozprawie lub po kilkunastu dniach. Egzekucji dokonywano przez rozstrzeliwanie, najczęściej w piwnicach nieistniejącego już dziś budynku administracyjnego, który stał przed frontem Zamku. Zwłoki grzebano w tajemnicy, przeważnie nocą, w bezimiennych grobach na terenie cmentarza przy ulicy Unickiej. Rodziny zamordowanych nie były informowane o czasie i miejscu pochówku najbliższych. W latach 1944-1955 sądy wojskowe skazały na kare śmierci 515 osób, z tego w latach 1944-1954 na Zamku Lubelskim rozstrzelano 180 osób.

Na wyższych kondygnacjach romańskiej wieży zamkowej znajduje się wystawa historyczna poświęcona więźniom Zamku Lubelskiego, od czasów osadzenia tu pierwszych więźniów w okresie średniowiecza, aż po okres okupacji niemieckiej i lata 1944-1954.

W dolnej, podziemnej kondygnacji znajduje się mauzoleum poświęcone martyrologii więźniów Zamku Lubelskiego.

Baszta zamkowa miała szczególne znaczenie w kompleksie więziennym - zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego jej trzy pomieszczenia przeznaczono na kwarantannę dla nowo przybyłych więźniów Zarówno w baszcie, jak i w pozostałych celach więzienia warunki bytowe były bardzo ciężkie. Większość z 73 cel przeznaczona była dla 12-14 więźniów, ale przetrzymywano w nich nawet ponad 60 osób. Więzienie karno-śledcze na Zamku w Lublinie było jednym z wielu miejsc represji dla więźniów odbywających karę pozbawienia wolności, natomiast ostatnim etapem pobytu dla skazanych na śmierć. Tragiczne były losy kobiet osadzonych na Zamku Lubelskim, były przez NKWD i UB więzione, przesłuchiwane, torturowane. skazywane przez wojskowe sądy na kary długoletniego więzienia, a nawet na kary śmierci.

Przesłuchania były połączone z torturami i dotkliwym biciem. Szczególnie rażącym przykładem dyskredytacji uwięzionych na Zamku żołnierzy Polski Podziemnej było trzymanie ich w celach razem z Niemcami, ujętymi w czasie walk o Lublin. Do więzienia na Zamku kierowani byli też Niemcy przekazywani władzom polskim na mocy ekstradycji. W latach 1944-1954 przez więzienie na Zamku przeszło około 32 000-33 000 osób. 

Info Muzeum

Zainstaluj wtyczkę FLash'a aby zobaczyć odtwarzacz.

Warunki w więzieniu na Zamku Lubelskim - Stefan Przesmycki - fragment relacji świadka historii - [Ośrodek Brama Grodzka Teatr NN]

Bookmark and Share
Drukuj
pdf
Poleć stronę
Wstecz
Możesz skorzystać też z opcji:

Zakładanie nowego profilu

W celu zapisania się na kurs musisz się zalogować.


Rejestracja

Jeśli nie posiadasz jeszcze swojego konta:

Zarejestruj nowy profil